| RoxYuuKikyo a întrebat:

Care este diferenta dintre sinonime si cuvintele polisemantice?thinking

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Sinonimele sunt cuvintele cu sens asemanator.
Cuvintele polisemantice au mai multe semnificatii, in functie de context.

21 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Sinonimele sunt cuvinte care au formă diferită dar acelaşi senes.
Cuvântul polisemantic este un cuvânt care poate avea mai multe sensuri.
Asta e diferenţa.

| Meryem027 a răspuns:

Ah,da ...si ca o completare : sinonimele sunt cuvintele cu forma diferita(ex. vesel-bucuros), pe cand cuvintele polisemantice au forma identica.

| WeeD a răspuns (pentru Meryem027):

Alea`s antonime? Wtf? Ai facut Romana? Cuvintele polisemantice au mai multe sensuri.
Esti varza.

| Meryem027 a răspuns (pentru WeeD):

Tu vezi ce scrii? Stii ce sunt alea antonime? Ce vezi tu gresit in raspunsul meu?

| WeeD a răspuns (pentru Meryem027):

"sinonimele sunt cuvintele cu forma diferita(ex. vesel-bucuros)" Uita-te la raspunsul anterior! Si nu mai fi cu gura mare!

| WeeD a răspuns (pentru Meryem027):

"sinonimele sunt cuvintele cu forma diferita(ex. vesel-bucuros)" Uita-te la raspunsul anterior! Si nu mai fi cu gura mare! Apropo am gresit "sinonime"

| WeeD a răspuns (pentru Meryem027):

Ai zis asa "sinonimele sunt cuvintele cu forma diferita(ex. vesel-bucuros)" Cu forma diferita! Nu`s cu forma diferita ci identica. Si da am gresit cand am zis "alea`s antonime". vroiam sa zic sinonime. Formularea e gresita exemplu este bun. vesel bucuros.

| Meryem027 a răspuns (pentru WeeD):

Una e forma, alta e sensul, dragul meu! Forma reprezinta compunerea lui, sensul se subintelege din context. Prin urmare, raspunsul meu e foarte bun si-mi sustin parerea.happy Omonimele, cum ziceam, sunt cuvintele cu FORMA identica. LAC(acumulare de apa) LAC (pentru parchet). Sinonimele, vesel-bucuros, au FORMA DIFERITA.

| Meryem027 a răspuns:

Intr-adevar, cuvintele polisemantice nu au forma identica,ci omonimele. Vroiam sa subliniez faptul ca sinonimele au INTELES ASEMENATOR SAU IDENTIC,insa a iesit altceva. Oricum, dragul meu WeeD, crede-ma ca am facut foarte multa romana. In schimb, vad ca tu le incurci rau. Antonimele sunt cuvintele cu SENS OPUS, eu am precizat mai sus ca polisemantismul unui cuvant inseamna posibilitatea de a avea mai multe sensuri. Ideea a fost sa o ajut pe Roxy. Sa ai o seara buna!

| ZoeyMe a răspuns:

Sinonimele sunt cuvinte cu forma diferita, dar inteles asemanator, iar cuvintele polisemantice sunt cuvinte care au mai multe sensuri.

ex: mancare-hrana :sinonime

masa1=mobila(Am cumparat o masa noua)
masa2=mancare(Hai la masa)
masa3=spatiu de lucru(Pacientul a decedat pe masa de operatie)
Intre masa1 masa2 si masa3 exista o relatie de polisemie.A nu fi confundate cu omonimele care sunt cuvinte cu aceeasi forma si intelesuri diferita, insa nu exista o asemanare ca la cuv. poilisemantice.

ex: masa4=cantitatea mare(Corpul are masa de 27 Kg)
masa5=multime(In piata era o masa mare de oameni)
masa4-masa5 :omonime

Succes!

| Adina981 a răspuns:

Sinonimele sunt cuvintele care au acelasi sens ( mai multe cuvinte cu acelasi sens), iar cuvintele polisematice sunt cuvintele care au un singur sens si numai unul!

ex. A venit la ceas tarziu": ceas = „ora" cu sensul „unitate temporala de 60de minute", nu si „obiect pentru masurat timpul".

| Kei a răspuns (pentru Adina981):

Cum mai "un singur sens si numai unul"?! Prefixul "poli" la ce te duce cu gandul? Daca este POLI-semantic inseamna ca are mai multe sensuri! Avea un singur sens si numai unul daca era UNI-semantic ("uni" = unul singur)
WTFstraight face

| Meryem027 a răspuns (pentru Kei):

De fapt, era monosemantic...happy Dar tot pe acolo! Bafta!

| Kei a răspuns (pentru Meryem027):

Meh, whatever. Mono = uni, deci sunt sinonime, ca tot suntem la capitolul astalaughing
Sa fie!

| Meryem027 a răspuns (pentru Kei):

Da, corect. Tot acolo!

| WeeD a răspuns (pentru Meryem027):

.Nu le incurc fratioare. Doar ca am citit acolo si m`am...Le stiu destul de bine stai chill!

| Meryem027 a răspuns (pentru WeeD):

Sensurile sunt IDENTICE!

| BubbleShoot a răspuns:

Pai sinonimele sunt cuvinte asemanatoare, care au acelasi inteles : zapada=nea
cuvintele polisemantice-cuvinte care au mai multe sensuri,,(ex; nota
1. muzicala
2. calificativ)
Deci sinonimele au un singur sens iar cuv polisemantice au mai multe sensuri/ intelesuri :*:*

| Kei a răspuns:

Sinonimele sunt cuvintele care au forme diferite, dar sens asemanator (incontinuu = mereu, de exemplu.)
Cuvintele polisemantice sunt cuvintele care au aceeasi forma, dar au mai multe sensuri (par = pom sau par = podoaba capilara.)

| greieras a răspuns:

Sinonimele sunt cuvinte cu sens asemanator iar cuvantul polisemantic este cuvantul cu mai multe sensuri exemplu simonim pentru pastila avem capsula, iar ca exemplu de cuvant polisemantic, avem cuvantul pui-pui de gaina.pui de somn, pui apa sper ca te.am putut ajuta happy

| Sharpa a răspuns:

Sinonimele sunt cuvinte care se scriu diferit dar au acelasi sens
Ex: Vesnic - etern, nemuritor
Cuvintele polisemantice sunt cuvinte care se scriu la fel dau au sensuri diferite
Ex: carnet
1. de note
2. de sofer
3. de notite personale