| Cataa9 a întrebat:

Care este diferenta dintre omonime si cuvintele polisemantice?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Pai, omonimie au doar 2-3 sensuri, in schimb polisemantice au de la 4-5 sensuri in sus.
Sper ca te-am ajutat!

| cypryan11 a răspuns:

Omonimele sunt cuvinte care se scriu aproape la fel si au intelesuri diferite, iar polisemantice sunt cuvinte care se scriu exact la fel si au inteles diferit
Exemplu->Omonime-original si original
___________________________________
Polisemantic->broasca (animal) si broasca (de la usa)
____________________________________

| cypryan11 a răspuns (pentru cypryan11):

Am vazut ca acolo la omonime am scris original si original, era de fapt->original si orginar

| DarkBlood32 a răspuns:

Omonimele sunt cuvinte cu aceeasi forma si cu sens complet diferit si cuvintele polisemantice au 2 sau mai multe sensuri legate intre ele.

| Anduu123 a răspuns:

Nu este nicio diferenta happy