| KatnissEverdeen a întrebat:

Da-ti mi vreo idee pentru un text cu titlul,, dacă as fi un melc...,,
P. s. este pentru. sora mea

Răspuns Câştigător
| evelina_8943 a răspuns:

Daca-s fi un melc, un melc codobelc, as merge ca melcul, adica ca lentul. Lent e lenesul si broasca, cea testoasa, nu raioasa. Daca-s fi un melc, as dormi sub un castel, ce mer va fi al meu. Daca-s fi un melc, as pieri deo-data, daca nu am grija, eu voi fi calcata. Din pacate asa-i viata daca esti un melc, oameni sunt rai, te omoara lent... Si oricat as incerca, eu ascunsa as vrea a sta, dar nu pot mereu. Asta-i traiul meu...Si mergand ince, incet, vad un om, cred ca-i brunet. Ochi caprui, bluza maro. E dragut, din ce se pare. M-a vazut acum el oare? Tre' sa fug! O nu! M-a prins. Vrea sa ma omoare oare. Eu stau, oricum nalerg. Trece-o secunda, trec doua. Ma admira oare? Dar stai, Isi ia avant si mila n-are. Peste mine un picior, greo de-o tona, Chiar mai mult, Ma calca. Eu strig, dar nu m-aud. Asta este, asa-i viata cand esti melc.
Scuze, e poezie compusa de mine nu compunere. Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

2 răspunsuri:
| KatnissEverdeen explică:

Pai oricum e tarziu am ajutat-o eu la tema era acu vreo 3 zile... dar iti multumesc oricum pentru ca ai incercat

| KatnissEverdeen explică:

E tarziu am ajutat-o eu la tema ( acu 3 zile )...dar iti multumesc pentru straduinta.
P.S. interesantă poezie