| geronimo12 a întrebat:

Daca am media 7 ce ar fi mai bine sa fac liceu sau scoala profesionala si de ce?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde. Dacă vrei să urmezi o facultate, atunci înscrie-te la un liceu (chiar și tehnologic), vei învăța pentru a susține bacalaureatul etc. Și nu e dificil deloc.
Dacă ești interesat de o meserie și vrei să ajungi mai repede în câmpul muncii, atunci înscrie-te la o școală profesională și primești diplomă de calificare. Durata studiilor e de 3 ani. Primești lunar, cu condiția să nu absentezi, bani profesionali (300 de lei/lună), înveți o meserie; se reduc orele de română (2h/ săpt), matematică (1 h/săpt). chiar și altele, fiindcă la profesională se pune mai mult accentul pe module (M1, M2, M3 etc) unde se studiază serios despre meseria aleasă.
Fii cu băgare de seamă, trebuie să optezi pentru o școală profesională cu o specializare care îți place, pe care o PREFERI, nu e Ok să alegi una la întâmplare, altfel va fi un chin interminabil anii de profesională.
După 3 ani, poți alege să continui cu seralul, pe urmă susții examenul de bacalaureat etc
Success!

1 răspuns:
| Mynameis93 a răspuns:

Atenție,notele nu arată inteligența!
Poți să ai media 7 şi să iei 8 sau 9 în examen.Trebuie doar să înveți!
Eu zic să te gândeşti bine ce vrei să faci pe viitor, astfel alegi singur ce vrei să urmezi. Dacă mai ai întrebări, te rog să mi le adresezi. Xoxo