| SanzianaMaria1234 a întrebat:

Daca este -2 supra 3 radical 2 cum se face cum se rationalizeaza?

3 răspunsuri:
| iDangerous a răspuns:

Amplifici fracţia cu radical din 2 şi va fi egal cu minus 2 radical din 2 supra 3 înmulţit cu 2. Mai departe este egal cu minus 2 radical din 2 supra 6. Apoi simplifici 2 cu 6, iar jos va rămâne 3 deci fracţia va suna cam aşa: minus radical din 2 supra 3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raţionalizezi cu 3 radical din 2.

| Vaum_Alice_1992 a răspuns:

La fel ca la restul rationalizarilor. Pui fractia la puterea radical din 2 iti rezulta -2*radicaldin2 supra 3*radical 2 la puterea la patrat.Rezulta -2radicaldin2 supra 3*2. Rezulta -2radicaldin2 supra 6. Rezulta -radicaldin2 supra 3 yey. eu sper sa intelegi ce am scris.