| BiancaIoanaNechifor45 a întrebat:

Daca eu sunt la un liceu tehnologic(Economic)-Piatra Neamt, profil turism si alimentatie, clasa a 9. a, din cauze personale as dori sa ma mut la Asachi, pe profil filologie, cat de repede as putea obtine transferul? Ultima medie de admitere acolo a fost 7, 74, eu trebuie sa am media de la diferentiale minim 7, 74 sau media pe clasa (media anuala-la toate obiectele) 7, 74?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile sunt procesate la inceput de an scolar, nu in mijlocul anului scolar.
Exceptie fac doar cei care se muta in alta localitate, in timpul anului, dar transferul este aprobat de inspectoratul scolar.
In ce priveste media pe care trebuie sa o ai pentru acceptarea transferului, trebuind sa fie mai mare decat a ultimului intrat.
Daca transferul este de la un profil la altul diferit, atunci va trebuii in vara, sa sustii probele de diferenta, la acele materii.
In orice caz, transferul depinde de directorul liceului unde te transferi, putand sa-ti refuze, daca nu mai are locuri in clasa respectiva, sau motivul tau nu este unul serios.