| GrecuMarian a întrebat:

Daca mama mi-ar lua telefonul din mana sa vada ce fac nu vi se pare încălcarea drepturilor la intimitate?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nici o incalcare, atata vreme cat tu esti minor si esti sub stricta supraveghere si control a parintilor tai, sau a unui tutore legal. Parintii au acest drept!

Se cheama supraveghere si control al minorului, de care sunt parintii tai responsabili, pana ce vei implinii 18 ani.
Parintii au dreptul legal sa-ti verifice telefonul, computerul, website-urile pe care mergi, sa stie unde mergi si ce faci cu prietenii, sa-ti dea timp limitat si ora cand sa fii in casa, sa-ti puna interdictie pe linkuri si site-uri pornografice sau ilegale, samd, deoarece ei au obligatia legala sa te educe, supravegheze si raspund in totalitate de tine, in fata legii, pana implinesti 18 ani (la majorat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice parinte care are grija de copilul lui nu incalca niciun drept la intimitate.

| sierra1 a răspuns:

Mariane mamă, câți anișori zici tu că ai?

| dullcat a răspuns:

Cand te pui in pericol nu, nu este o incalcare a intimitatii.Insa daca doar vorbesti cu prietenii, atunci nu este in regula sa procedeze asa deoarece mai tare se adanceste lipsa de incredere reciproca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-un fel da, dar daca are motive să te suspecteze de ceva anume, o poate face dacă poate.

| Andra996 a răspuns:

Sincer nu este chiar incalcare. Adică un părinte care se preocupa de tine va dori sa vadă dacă navighezi corespunzător pe internet. Gândește te câte lucruri se întâmplă pe internet. Chiar dacă nu făceai ceva ciudat pe net totuși grija părintească e mare. Mai ales pentru un părinte care nu se știe cu tehnologia. Și eu am fost controlata la viata mea și am ajuns ok deci nu e moarte de om