| dulcika1997 a întrebat:

Daca mananci ciocolata si paine te ingrasi?thinking

4 răspunsuri:
| KorpiklaaniV a răspuns:

Da...naspa ca e greu fara elecrying

| Dey_1617 a răspuns:

Da, ciocolata ingrasa, mai ales cea pe care noi o gasim in comert. Pentru ca este prelucrata si are adaos de alune, arahide, creme de fructe etc. Cu cat ciocolata este mai sofisticata, cu atat este mai bogata in calorii. Este recomandata ciocolata neagra, simpla, fara alte adaosuri alimentare.
Desi majoritatea curelor de slabit nu contin paine, painea in sine nu ingrasa, ingrasa de fapt alimentele cu care aceasta este asociata.

Painea este combinatie sanatoasa de glucide complexe, proteine si fibre. Asta inseamna ca daca mananci paine, ai energie, creierul iti functioneaza la parametrii normali, si la fel se intampla si cu sistemul nervos central.

Painea are un continut scazut de lipide, zahar si grasimi si de aceea se digera foarte rapid si se evita balonarea abdomenului.

Painea alba are 274 calorii/100g, iar cea neagra 224 calorii/100g, cam mult ar spune un unii dar este destul de satioasa. Ea trebuie consumata in general, numai la micul dejun si sa se evite combinatia cu alimente cu grasimi saturate.
Sper ca te-am ajutat:d
Funda?

| tzze a răspuns:

Sunt carbohidrati, adica sursa de energie pentru organism, daca mananci in exces e posibil sa te ingrasi.insa daca faci si sport o sa pierzi acea energie prin sport si nu se va mai depune.

| anonima_5733 a răspuns:

Daca mananci prea mult te ingrashi,,, exista o veste si mai buna: ciocolata nu creste colesterolul din sange.Ciocolata este si benefica pentru sanatatea noastra...contine fier magneziu, potasiu.si se zice ca lupta impotriva imbatraniriibig grin