| juno a întrebat:

Daca prietenul/prietena va spune sa va lasati de fumat, o luati ca si pe ceva de genu: " nu`mi convine cum esti si vreau sa te "modelez" dupa mine" sau "iti vreau doar binele!"?

Răspuns Câştigător
| parampam a răspuns:

Eu cred ca e vorba despre a 2-a varianta. Fumatul nu este unul dintre cele mai bune lucruri, cred ca iubitul/iubita iti vrea doar binele.Sunt rare cazurile cand persoana iubita iti spune sa te lasi de fumat doar dintr-un moft, incercand sa faca pe "bunul samaritean" si sa se dea mare in fata celorlalti sau sa para ca detine controlul in relatie.

25 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Pai e pentru sanatatea lui/ei, ii doresti binele, si e bine sa se lase de fumat, ceau.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Crede-ma. Eu am fost pe postul prietenei tale.
Cea mai buna prietena a mea a inceput sa fumeze si sa se alature unor gasti mai dubioase. Am inceput sa o evit si intr-un final i-am spus adevarul: ca nu suport asa schimbare, si daca va continua in acest fel, prietenia noastra nu va mai duce nicaieri.
Eu intr-adevar, am avut ganduri de impacare. Nu stiu ce ganduri are prietena ta. Nu stiu nici daca este cea mai buna prietena a ta. Dar in orice caz, daca iti cere asa ceva, este clar ca iti vrea binele si vrea sa te aiba in continuare in anturaj.
Altfel nu ti-ar mai fi cerut nimic! Asculta-i sfatul!
Nu poti avea de suferit, mai ales cand e vorba de fumat!

| Criiss16 a răspuns:

Nu fumez, nu am prieten, dar daca as fuma si prietenul meu mi-ar spune sa ma las de fumat, cu siguranta as lua asta ca pe un sfat bun, pentru ca stiu ca imi vrea doar binele.happy

| eek a răspuns:

Deci.asta i am spus si eu prietenului meu.sa se lase de fumat.intai mai pe ocolite. apoi. i am zis ca nu are rost.si i am dat destule argumente sa renunte. apoi a urmat faptul ca ametesc de la fumul de tigara... apoi gustul acela oribil... apoi ia m zis clar si raspicat. o sa mori daca mai fumezi.laughing si a promis ca nu mai fumeaza cand trebuie' sa se vada cu mine. da oricum o sa renunte el... nu e pentru faptul ca vreau sa l modelez.ci doar sa ii fac un bine.si lui.si mie in acelasi timpbig grin

| muffin94 a răspuns:

Da, fostul meu prieten tot incerca sa ma convinga sa ma las, dar nu a facut-o pentru ca vrea sa ma "modeleze", ci pentru ca imi vroia binele si l-am ascultat

| snepy a răspuns:

Eu am fumat, mi-a spus ca ar fi mai bine sa nu mai fumez, si m-am lasat

| juno explică:

Cand spun prieten/prietena ma refer la iubit/iubita... scuzati, nu am fost eu destul de explicita.

| Rrrretarded a răspuns:

In primul rand eu nu fumez... dar daca mi-ar spune prietena mea sa ma las de fumat eu as lua asta ca pe un sfat bun...pentru ca poate o deranjeaza lucrul asta... fumul de tigara, mirosul, etc

| just4fun_8801 a răspuns:

O iau ca pe "nu e treaba ta daca fumez sau nu"

| annda a răspuns:

Fiind vorba de fumat as accepta, alte lucruri probabil ca nu. big grin

| Creatsaaaaaaa a răspuns:

Daca e vorba de fumat bineinteles...si ar avea dreptate

| Letytzy@ a răspuns:

M-as lasa de fumat pentru el

| larisa_6959 a răspuns:

Nu fumez, n-am iubit, dar daca as fuma si prietenul mi-ar spune sa ma las as crede ca mi-o spune pentru ca tine la mine si la santatea mea.

| Lalalo a răspuns:

Saluthappy. Eu nu am fost pusa in situatia de,, modelare,, doar am vrut sa,, modelez,, pe cinevabig grin...prietenul meu... fumeazabig grin...am incercat sa-i explic dar degeaba baietii sunt altfel dar pentru fete e cam naspa...winking mai bine lasa-tewinking ITI VREAU DOAR BINELE v-a fii in gandul celui care iti v-a sphappy...bafta.Byehappy

| Lalalo a răspuns:

Imi pari o fata foarte de treabawinking... daca iti place placere sa-mi dai ad eve_punk19 e valabil pentru toti:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-e intr-adevar prietena, atunci sunt sanse mari sa fie a doua varianta, dar depinde si felul in care iti spune. Daca apare ca un sfat, atunci eu cred ca iti vrea binele. Insa daca ti-o spune pe un ton mai autoritar, e posibil sa nu ii convina ei sa stea in fumul tau, dar nu-i nici asta o regula batuta in cuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prietenului meu ii spun sa se lase de fumat nu pentru ca vreau sa il "modelez" asa cum vreau eu ci pentru ca imi pasa de sanatatea lui si de binele lui.Deci aleg a 2 varianta... ii vreau doar binelehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e mai mult decat atat, aici nu e vorba de fumat, aici e vorba si de "te modelez dupa mine", asa ceva nu se poate. tu esti tu si te place asa cum esti, nimeni nu trebuie sa te schimbe pentru ca singura persoana care are de suferit esti tu, ai sa-ti pierzi forma de a fi si ai sa fii nefericita.bineinteles ca fumatul este periculos, dar daca nu te place asa cum esti mai bine sa te lase in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de fiecare cum o ia. Eu cred ca mi-ar vrea doar binele.la fel cum i`l vreau si eu lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un prieten bun cine te indeamna sa te lasi de fumat...si sustin varianta cu "iti vreau doar binele!"... oricum nu e bine sa fumezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spus,, explicita'' inseamna ca esti fata nu? mrg pacat ca fumezi dar cred ca iubitul iti spune asta pentru ca iti vrea binele si ar fi bine sa il asculti asta nu pentru el ci in primul rand pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbe, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand va veti hotari sa reuntati la "placerea" de a fuma, va asteapta o echipa de sprijin aici :
http://www.stopfumatul.ro/forum/index.php

Răspuns utilizator avertizat
| babytza a răspuns:

Eu as luao ca pe :,, iti vreau doar binele".insa daca mi-ar spune sa fac altceva.nu as mai fi de acord(bine depinde si de ce).