| lusy4 a întrebat:

Dati-mi si mie probleme cls 6 de matematica de la diferote concursuri

Răspuns Câştigător
| Abcdadetrtf a răspuns:

Uite aicia probleme calumea :
1.a)-27+18-53+9
b)-47*(-3)+102sad-3)
c)(-5)la puterea a 2-a+(-4) la puterea a 3-a-11 la puterea a 2-a-12 la puterea 0

2)a)2x+23 supra x-3 apartine lui Z
b)9 supra modul de x+3

3)a)5x-3(x-4)=7(x-2)-6(x+1)
b)21+modul de 3x-2=31

4)Fie triunghi abc, m(unghi A)=60 de grade, m(unghi BCC prim)=35 de grade, unde c c prim este bisectoarea unghiului ACB fie C prim Q paralel cu BC, Q apartine AC si QP perpendicular pe CC prim.Aflati:
a)m(unghi B)
b)C prim P=PC
c)m(unghi AIC)=I este centru cercului inscris in triunghiul ABC

5)Demonstrati ca daca intr-un triunghi ABC, mediana (AM) este si bisectoare, atunci trijnghiul este isoscel.

1 răspuns:
| cat a răspuns:

Pe siteul asta gasesti probleme de la diferite concursuri http://mategl.com/