| justmepaul a întrebat:

Dau fundawinking ce parere aveti despre creatina? am auzit o gramada de pareri si as vrea sa vad ce credeti voi... mersi multwinkingbig grin

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Creatina e bine de ciclizat, 3 luni si 1 luna pauza.
in perioada de incarcare 10g pe zi, dupa aceia 5g zi.
ia o creatina de calitate, de exemplu de la joe weider, chiar daca e putin mai scump.
corpul foloseste creatina sub forma de fosfati, de aceia creatina monohidrat are dezavantajul ca trebuie procesata de ficat si transformata in fosfati pentru a putea fi folosita, ceea ce ii creste timpul de asimilare, iar rata de absorptie este undeva la 50%, deci exista pierderi mari, dar raportat la calitate/pret e cea mai rentabila.
efecte secundare NU SUNT daca corpul este hidratat, se stie ca, creatina deshidrateaza, deci trebuie sa bei apa.
creatina NU SE RECOMANDA persoanelor cu probleme renale, deoarece surplusul este transformat de rinichi in CREATININA si deci presupune stresarea rinichilor.
ziceai undeva ca nu stii cu ce sa iei creatina, cu carbohidrati (zahar, dextroza, energocarb). cam 2-3g carbo la 1g creatina.