| mrBean008 a întrebat:

Dau un test la rom maine.care e definitia descrierii literare?

5 răspunsuri:
| MirceaGuita a răspuns:

I. Definiţie Descrierea este modul de expunere prin care se prezintă trăsăturile
particulare ale unui personaj, fenomen, obiect, colţ din natură.
II. Caracteristici :
a) comunică prin transfigurare artistică şi printr-un stil adecvat, observaţii, reflecţii,
trăiri etc;
b) au mare frecvenţă procedeele de expresivitate artistic: comparaţia, metafora,

| mmmmmmmmmm a răspuns:

Si eu dau teza la romana tot maine! asta probabil o sa te ajute! :
http://www.breslo.ro/Product/pandant-fimo-vrabie_628051

| smileb a răspuns:

Eul liric isi exprima in mod direct sentimentele, gandurile etc. cu ajutorul figurilor de stil si imaginilor artistice! Cred... big grin

| Xtreme99 a răspuns (pentru MirceaGuita):

Mersi