| Ovidiu_Dunaroaia_1995 a întrebat:

Definitia descrierii obiective va rog.Dau

3 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.

e Descrierea este modul de expunere prin care se prezintă trăsăturile
particulare ale unui personaj, fenomen, obiect, colţ din natură.

Descrierea obiectivă poate să fie identificată în textul ştiinţific, anunţul publicitar,
pliantul de hotel, pliantul geografic. Scopul unor astfel de descrieri este să informeze şi
să convingă de calitatea serviciilor, a unor produse.

Mai multe detalii aici :

http://teorieliterara.wikispaces.com/file/view/descrierea.pdf

Sper ca am ajutat.

| BiancaBB a răspuns:

Descrierea obiectiva reprezinta infatisarea unui colt de natura sau a unui portret asa cum este el, realizat cu detalii reale, concrete, ci nu din prisma viziunii autorului. big grin

| AlwaysMore a răspuns:

Descrierea obiectivă, este definitia care oferă informaţii cu privire la obiecte, clădiri, persoane, obiective turistice, într-o manieră neutră, conformă cu realitatea.