| leeya a întrebat:

Care sunt particularitatile descrierii literare?

Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

-prezinta imagini,forme, culori (tabloul);
- cadrul spatial si contemporal al unei actiuni;
- atmosfera generala;
- trasaturile fizice si morale ale unor personaje (portretul);
- accentul cade pe imagini, impresii si stari sufletesti;
- urmareste obiectele si legaturile dintre ele, sugerand vizual sau auditiv, atmosfera descrisa, asa cum este perceputa de autor;
- predomina substantivele, adjectivele si adverbele care prezinta obiectele si particularitatile lor sau ale actiunilor in care sunt surprinse;
- verbele sunt la indicativ prezent sau imperfect;
- se folosesc procedee artistice bazate pe sensurile mai putin obisnuite ale cuvintelor;
- se poate imbina uneori cu alte moduri de expunere (naratiunea si dialogul).

1 răspuns:
| Epigonul a răspuns:

Sau mai ai cateva informatii aici.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Descriere