| maria_1771 a întrebat:

De ce atunci cand merg pe strada si din fata vine un baiat imi vine sa trasversez strada ca sa-l evit?[ poate ca la 1 baiat nu trec pe partea cealalta a strazii insa daca sunt 3-4 nici nu mai stau pe ganduri laughing] Cand totusi nu traversez strada si trec pe langa mai multi baieti rosesc, bag capul in pamant, incerc sa nu-i privesc in ochi, ma intorc cu spatele, daca am fular la gat il trag peste naslaughing; sunt mai timida de felul meu dar chiar asa? Se poate sa am vreo fobie, ceva?
Toate astea se intampla la baietii mai mari decat mine. [ de la 14-15 ani in sus] P. S : eu am 14 ani

Răspuns Câştigător
| blackangel_7400 a răspuns:

Problema este foarte simplă. Nu eşti prima persoană care mi-a zis că are aceiaşi problemă. De obicei te simţi aşa atunci cînd eşi nemulţumit de tine însăţi ai o problemăcu tine. La asta se m-ai adaugă şi timiditatea. Sfatul meu este să te simţi bine aşa cum eşti. Poate tu nu te simţi deranjată de ceva anume dar subconştientul tău reacţionează fără să şti de ce
. Gîndeştete aşa că acei baieţi nu te cunosc şi nu o săi mai vezi niciodată. Dci nu ai de ce să fi timidă. Sper că te-am ajutat.

1 răspuns:
| HeyLyn a răspuns:

Asa patesc si eu.Se intampla(si la mine si la tine) pentru ca ori ne e jena de acea persoana,ori ne enerveaza,ori pur si simplu nu avem incredere si asta determina bagatul capului in pamant(metaforic).Si de asemenea,si timiditatea si rusino au si ele un rol acolo.
Sper ca te-am avutat si P.S.:
cand treci pe langa acea persona, gandeste-te de ex. la momente frumoasa petrecute cu colegii etc., ceva care te-a facut sa raziwinking