| չﻨгﻪรէﻨĸ a întrebat:

De ce bauturile fierbinti si inghetata strica dintii?Fundita!

4 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Simplu
1) datorita socului terminc (daca bei apa rece si pe urma supa calda, sau un sandwich cald dar nu numai)
2) asa functioneaza si cu dintii cand se strica ( ca in desert ziua ii cald, noaptea e rece de aceea se transforma rocile in nisip ) asa cald-rece
cald -rece
iti strica dintii pentru ca iti afecteaza maltul si pe urma se face o mica fisura acolo se acumuleaza mancare + bacterii si gata caria
3) imagineaza-ti dintele ca un pahar cu fundul in sus pe care torni apa calda ( nu incerca ar putea crapa paharul) asa si dintii tai
4) trebuie sa mananci mancaruri cu temperatura optima fiindca
1) iti afecteaza dintii - pur si simplu apar fisuri si pe urma carii de la socul termic
2)apar probleme la aparatul digestiv
gastrita, ulcer etc

| nikimportant a răspuns:

Ptk nu fac bine la dantura!

| drhotzu a răspuns:

Pentru ca iti provoaca schimbari bruste de temperatura la nivelul smaltului dintilor care in timp duc la deteriorarea lui.

| emma1love1u a răspuns:

Pentru ca:Smaltul cu care sunt acoperiti dintii este o substanta nu prea buna conducatoare de caldura. Bautura fiaerbinte in contact cu smaltul dintilor aflat la o temperatura relativ joasa produce o dilatare neuniforma a stratului de smalt ceea ce duce la spargerea lui. fundita? plizz