| narutotruefan a întrebat:

De ce e atat de grea singuratatea? si de ce unii oameni sunt aruncati in acest 'iad' atat de greu si nu pot fi acceptati de ceilalti? de ce nu putem trai in pace sau cel putin in intelegere?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai linistit ca nu oricine ramane singur, (eu da) fiecare are parte de un suflet pereche in viata. Stiu ca e grea singuratatea dar nici incredere nu mai am sa fiu cu una ca in orice moment ma poate insela. Dumnezeu intelege pe fiecare.

| valy31 a răspuns:

Eu spun ca daca Dumnezeu ar fi drept, nu ar mai exista oameni singuri, oameni batjocoriti, oamenii dezolati care nu sunt acceptati pentru ca au anumite "defecte".
Stiu cum e atunci cand orice efort de a fi acceptat intr-o comunitate este in zadar. Oamenii au devenit insensibili de cateva secole incoace. Judecam oamenii prea repede si prin spiritul de turma unele persoane ajung sa fie complet abadonate, pentru ca normal nu e "cool" sa stai cu acea persoana.
Eu una evit oamenii care au prea multe prejudecati si care sunt inchisi in globul lor de superioritate. Stau alaturi de persoanele care sunt pe aceeasi lungime de unda ca mine, care stiu sa vada mai departe de invelis si care ma accepta cu toate defectele mele.
Din singuratate numai tu poti iesi cu propriile forte. Nu astepta, invinge-ti singura demonii si arata-te asa cum esti tu, cum stii tu ca poti fi daca ceilalti n-ar fi in jurul tau.

| IsabellaC a răspuns:

Viata e o incercare continua, nu exista numai pace si intelegere...e ca si cum ai cere perfectiune ceea ce nu exista.Intotdeauna trebuie sa gasesti calea spre "rai" chiar daca trebuie sa treci prin acest mizerabil "iad". Poate ca pentru a ajunge acolo unde vrea fiecare,la Dumnezeu sau la pace,la intelegere trebuie sa trecem prin mai multe etape sa dam dovada ca meritam.
Singuratatea oricat de grea pare e un lucru minunat din care te cunosti pe tine insati, ceea ce vrei, ceea ce simti iar asa relatiile cu ceilalti se vor "inchega". Niciodata nu trebuie sa traiesti cu impresia ca singuratatea e grea...Lucrurile grele sunt de fapt cele bune si usoare(corecte). Niciodata nimic nu va fi curat pe lumea aceasta oricat de mult ne-am dori dar important e sa avem speranta si credinta...