| odorash a întrebat:

De ce e importanta migratia la pasari? Merci

3 răspunsuri:
| libertat a răspuns:

Latitudinea sudică oferă păsărilor o vreme mai bună în timpul iernii. De asemenea acolo se poate găsi hrană mai multă pentru păsările insectivore și frugivore, hrană ce nu este prezentă în latitudinea nordică în timpul iernii. De ce însă păsările nu rămân definitiv la tropice? În timpul verii, la tropice ziua durează 12 ore, pe când în latitudinile nordice, până la 16 ore, sau chiar mai mult. Astfel, păsările au mai mult timp să construiască cuiburile și să strângă hrană pentru puii lor, hrană ce trebuie să asigure o creștere de 15 ori a masei puiului în 3 săptămâni. Astfel, verile nordice oferă păsărilor condiții mai bune de reproducere și mai multă hrană, de aceea migrarea înapoi către nord se mai numește migrare de reproducere.

| MonsterBunny a răspuns:

Pai atunci cand migreaza ele merg in tarile calde unde sunt aprate de frig iar atunci. Importanta este pai ca ele sa nu moara :-)).

| lazarsergiu a răspuns:

Depinde din perspectiva cui... Dacă din perspectiva păsărilor e simplu : pleacă fie pentru că nu sunt adaptate la frig fie pentru că nu găsesc hrana necesară pentru a putea trăi în continuare.