| Kaveri a întrebat:

De ce gainile au aripi dar nu pot sa zboare?

5 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Candva au zburat destul de bine, dar dupa ce le-au domesticit oamenii, au luat in greutate si cu timpul nu s-au mai folosit de aripi pentru a zbura.

| Youcandoit a răspuns:

Pentru ca au aripile mici si greutatea corpului mare.

| claustrofob a răspuns:

Pentru ca nu au oasele atat de pneumatice ca si celelalte pasari, aceastea avand in interiorul oaselor aer, de unde si numele de oase pneumatice. Mai apoi greutatea corpului este mare iar aripile gainilor nu au o putere atat de mare de a ridica corpul de la sol si de a zbura.

| tofifizing a răspuns:

Pai, in primul rand, pentru ca greutatea lor e prea mare si aripile nu le pot sustine, si in plus, le lipsesc o gramada de chichite care le ajuta pe restul pasarilor sa zboare.

| CryWithM3 a răspuns:

Of ati facut biologie trebuie sa stiti mai els cel care pune intrebarea ai o anumita varsta trebuia sa stii de la 5 7 ani de la mama ta te faci de ras daca nu stii asta.