| Gabi_6284 a întrebat:

De ce intre oameni exista invidia?

Răspuns Câştigător
| Bogdan9183 a răspuns:

Eram sigur ca va aparea si cineva care sa ne revolutioneze cu poruncile lu' peste.

Hai s-o luam rational.
Deci omul de cand ii om vrea tot mai mult, vrea sa traiasca bine, cu burta in sus si cu berea la pat.
Nu toti au aceleasi posibilitati fiindca fiecare este diferit -> cunostinte diferite -> joburi diferite -> oportunitati diferite -> castiguri diferite.

Asa se diferentiaza oamenii. Unii au mai mult, altii au mai putin. Ca se mai intampla peste unii sa mai dea ghinionu si sa pice cate-un avion pe casa sau sa le ia foc apartamentul, asta e; neatentia strica.

Asadar, mergand pe spiritul uman de lacomie, cei care sunt mai putin instariti se gandesc : Ma da ala de ce are si eu nu. Si asa apare ciuda, invidia. Mergandu-se mai departe apar cazurile in care auzi ca i-au dat foc tiganii la apartament lu nea Gicu, etc. etc.
Deci lacomie + stare materiala proasta = invidie

Asta ii cazu general. Ca unii mai sunt invidiosi pentru premiile altora sau asa, tot cam aceeasi idee e. Nu ne convine ca altii sunt mai buni decat noi.

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Ca sa aiba de ce incalca porunca a 10-a.

| TSO7 a răspuns:

Oamenii nu sunt multumiti ca alti au mai mult decat ei si apare invidia, gelozia.
De ce exista? Exista pentru ca oamenii sunt tot timpul nemultumiti.