| милaя a întrebat:

De ce pentru a incalzi lichidele si gazele sursele de incalzire sunt puse in parte de jos?
Din pura curiozitate. Ajutor!

1 răspuns:
| soloangel01 a răspuns:

Deoarece moleculele calde din apa/gaz sunt mai usoare si se ridica la suprafata.Se incalzesc substantele lichide si gazoase in partea de jos deoarece daca s-ar incalzi in partea de sus ar ramane calde doar la suprafata, sau s-ar incalzi mai greu tot corpul! Ca exemplu:apa dintr-un strand neacoperit, se incalzeste doar la suprafata deoarece moleculele de apa calda stau la suprafata, iar cele reci la fund.