| anonim_4396 a întrebat:

De ce studiem istoria romanilor?
FUNDA celui mai bun raspuns!

5 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Pentru ca avem cei mai tari stramosi: Vlad Tepes, Stefan cel Mare, Alexandru Ioan Cuza, sa nu mai zic de dacii care nu se temeau de moarte.
Trebuie sa ne uitam la ei si sa avem un imbold in zilele astea.

| zurick a răspuns:

Pentru ca omul din totdeauna este curios si acesta in totdeauna a incercat sa descopere ceva nou sau sa redescopere ceva vechi.Credeam ca intrebi de ce sa invatam si istoria altor popoare asta era mai palpitanta. Oricum,ai auzit vreodata povesti cu talc? Bun, din ele tot timpul ai avut ceva de invatat, nu? Ei cand intr-o pilda un om sau mai multi greseste, tu stii ca oricine poate fi in locul lor chiar si tu si totusi iti dai seama din gesturi si ce gandeste el? Si din acestea ar trebui sa inveti, nu?
un om=o perceptie diferita a lumii si a oricarui lucru aparent neinsemnat.Nu te-ar interesa sa stii ce perceptie si cum tratau lumea stramosii tai? Uite de asta o inveti

| spn29 a răspuns:

Studiem istoria romanilor pentru a stii care au fost stramosii nostri, cum am ajuns sa locuim pe acest teritoriu, de unde ne provine numele poporului, al tarii, ale oraselor. O invatam pentru a stii cat a evoluat lumea!

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

"Istoria, pe scurt, este o analiză a trecutului cu scopul de a înţelege prezentul şi de a ne călăuzi comportamentul în viitor."
Trebuie sa stim ce a fost in trecut si mai ales pentru cultura generala...Nici mine nu imi place istoria straight face Ca sa stim cine AM FOST si sa putem presupune cine VOM DEVENI.Sa stim cine s-a luptat ca sa protejeze Patria noastra si de cine am fost atacati...Istoria este stiinta care studiaza evolutia societatii omenesti deci trebuie sa stii ce s-a intamplat in trecut ca sa fie un posibil sfat (invatatura de la stramosi) care ne poate ajuta in prezent :* :* sper ca ai inteles :**

| HaroldWarmsMyHeart a răspuns:

De ce învăţăm istoria românilor?
Profesorul nostru de istorie ne-a repetat şi ne va tot repeta în continuare asta: * citez* " Măi copii, dacă nu cunoaşteţi istoria României, a patriei noastre, şi a strămoşilor noştri e ca şi cum nu v-aţi cunoaşte proprii părinţi. "

Şi da, în mare parte îi dau dreptate.