| MissiMiss a întrebat:

De ceva timp ma framanta o problema, care m-a facut sa ma manifest prin certuri. Prietenul meu are 18 ani si nu prea se mai intelege cu tatal lui, iar mama sa este plecata din tara. Imi spune intr-una(de 4-5 luni) ca vrea sa se mute in Drobeta Turnu Severin la nasa lui, pe care o considera ca o mama si ca nu pleaca pentru mine.I-am spus ca daca pleaca, relatia nu mai are rost si ca relatiile la distanta nu tin. Plus ca de fiecare data cand pleaca pe acolo, cam uita sa mai dea un semn de viata si imi vorbeste foarte rece fata de cum este aici, in Bucuresti. Eu am 16 ani si nu pot pleca fara acordul parintilor; Sa fug nu am de gand si nici nu ma incanta ideea de a merge acolo. I-am spus sa ma astepte pana cand voi face 18 ani si vom pleca impreuna. A spus ca este de acord, dar in fiecare vacanta, in special de sarbatori pleaca si ma lasa singura ca pe o fraiera. Acum in vacanta ce va urma a spus ca pleaca maxim 2 saptamani si ca vine inapoi pentru ca s-a saturat de tatal lui si acolo este singurul loc in care se linisteste. Astea doua saptamani cuprind si ziua lui. Faptul ca nu sta cu mine nici macar de ziua lui de nastere ma face sa ma simt data la o parte. Si inc aun lucru: mie mi-a spus ca nu stam mai mult de 2 saptamani, dar pe facebook i-am vazut conversatia cu nasa lui in care ii spunea dumneai sa ii caute un loc de munca sa stea toata vara, iar nasa lui i-a raspuns ca nu poate sa-l ia toata vara si mai departe s-a continuat discutia la telefon.

Sunt satula de certuri si sa ma tin ca scaiul dupa el "Te rog nu pleca!". Imi spune ca ma iubeste si ca nu vrea pe altcineva, dar el tot incearca sa se mute acolo cat mai curand, sa plece de tot si este constient de faptul ca daca pleaca relatia noastra va inceta, dar tot incearca sa plece.

Cer niste pareri. Ce pot face in aceasta situatie?
Voi cum ati proceda daca ati fi in locul meu?
Ce parere aveti despre el si despre sentimentele lui fata de mine din ceea ce v-am povestit mai sus?
Mentionez faptul ca suntem de 8 luni impreuna.

VA ROG SA IMI DATI CAT MAI MULTE RASPUNSURI, DAU FUNDA SI VOT!

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Ai dreptate te tii ca scaiul de el. Macar in vacanta sa mearga la nasa lui, si restul anului sta cu tine. Nu ti se pare ca esti cam egoista? Inteleg ca il iubesti dar mai lasa-l sa faca si ce vrea el nu trebuia sa se consulte cu tine pentru toate nu esti nevasta lui inca. Si daca ai de gand sa te mariti cu el ai tot timpul atunci sa il iubesti. Ai prieteni de ce nu iesi cu ei sa mai uiti de el. Daca ai fii tu in situatia lui sigur ai vrea sa pleci undeva la bunici la cineva care te intelege chiar daca nu il ai pe iubitul tau langa tine. E stresant sa stai in casa cu cineva care nu te intelege.

| Xenya a răspuns:

De ce esti egoista si pui pe primul plan binele tau si nu pe al lui? Trenuie sa il lasi sa plece chiar daca tie nu iti place ideea.

| Vasea96 a răspuns:

Ei draguto nu stiu ce sa iti zic, ai scris mai sus ca relatiile la distanta nu tin am zece luni cu prietena mea si eu sunt intro tara si ea in alta, vin acasa foarte rar, odata pe luna in cel mai bun caz, da de la inceput au mai fost certuri neam mai despartit dar in timpul in care eram despartiti nu neam inselat unul pe altul dupa aceea relatia a devenit mai puternica sa zicem asa, nu stiu mai gandeste-te, gandeste-te si la el ca poate intadevar e greu cu tatal sau, daca nu te mai suna si nu iti scrie cand pleaca e ceva deja mai greu, presupun ca il iubesti si stiu ca e foarte dureros cand persoana iubita te ignora, dar poate trebui sa il lasi, daca o sa fie al tau si daca te iubeste o sa ramaneti impreuna, sau poate cat o sa stea singur o sa inteleaga ca ii este rau fara tine, baftalaughing))

| elenaanfimov a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau i-as da papucii si l-as lasa sa fiarba. Poate ca in timpul in care nu o sa mai fiti impreuna o sa isi dea seama ce a pierdut si se va intoarce. Tu nu esti cineva cu care se distreaza un pic asa-i? Daca relatia are lacune si neintelegeri nu va putea niciodata sa iasa ceva. Ar trebui sa il lasi o vreme sa isi dea seama ce vrea de la viata si ce vrea sa faca in relatia asta. El trebuie sa se implice la fel de mult ca tine, nu trebuie sa te lasi calcata in picioare si dusa cu zaharelul de vorbe aruncate in vant.