| AWonderfulDay a întrebat:

De curiozitate de ce Ungaria e considerata un stat cu o economie in plina dezvoltare?

Răspuns Câştigător
| Fineness a răspuns:

Economia Ungariei este supusa unor transformari ca urmare a trecerii de la economia de tip socialist la economia de piata.
Principalele produse industriale sunt: otelul, fonta, aluminiul, autobuzele, vagoanele si farmateutice, textilele, incaltamintea si dulciurile.
Solurile fertile si clima favorabila fac ca agricultura Ungariei sa fie productiva.Impotriva secetelor sunt folosite irigatiile. Se cultiva cereale (grau, porumb), cartof, sfecla de zahar, floarea-soarelui, soia, legume, pomi fructiferi si vita-de-vie. Vinul de Tokay este renumit in toata lumea.
Ungaria, pe langa agricultura productiva, ea mai are si un turism dezvoltat.
De aceea economia Ungariei este in plina dezvoltare!