| angel98 a întrebat:

De la ce varsta esti adolescent?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Intre 14-18 ani.

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ee da voi spuneti ca de la 14 ani devii adolescenta doar pentru ca voi aveti deja 14 ani (bine chiar daca asa si e)tonguetonguetonguetongue:tonguetonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca atunci cand te consideri tu mai mare. Desi chiar daca esti un adolescent tot copil esti pana la 18 ani cand esti in mod oficial devii adult, intr-un fel.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 13 pana la 19, altii zic ca de la 12-20 dar ma rog, fiecare cum considera. Si la ceilalti care nu sunt adolescenti inca sa nu fie suparati ca vor fi si ei happy

| Petronycy a răspuns:

Pai adolescenta vine atunci cand esti pregatit, cand lasi lucrurile copilariei in urma, eu m-am simtit la 11-12, dar fiecare cum se simte, nu exista o varsta, dar de obicei de la 11 ani :pbig grin

| steFF_4302 a răspuns:

De la 14...

| AnnyJonathann a răspuns:

Nu stiu precins insa am citit ca incepe de la 11 cel putin -12 (la fete)si 12-14 (la baieti)

| ralucaioana a răspuns:

Cam de la 14-18 ani deci intrewinking

| sebi1687 a răspuns:

Filmele cu adolescenti sunt interzise copiilor sub 12 ani deci de la 12 ani esti adolescent.

| Painkeeper a răspuns:

Nu vreau sa jignesc, dar oamenii care spun ca adolescenta incepe la 14 ani si se termina la 18 ani sunt doar niste oameni limitati. Nu stiu ce inseamna flexibilitate, si nici "mai devreme" sau "mai tarziu". Ai incredere in mine in legatura cu ce-ti voi spune acum! Adolescenta incepe exact atunci cand incepi sa-ti pui problema in legatura cu personalitatea ta si cu ceea ce esti. Din acel moment incepi sa duci multe lupte psihice pentru definirea adevaratei tale personalitati. Poti avea si 12 ani, la fel cum poti avea si 15 ani. Limitele de varsta sunt doar niste statistici calculate dupa media in lume (cea corecta este de 13-19 ani). Dar bineinteles ca nu suntem niste roboti, si ne dezvoltam fiecare in ritmul nostru. Menstruatia nu are o legatura atat de stransa cu adolescenta. Daca o fetita are prima sa menstruatie la 8 ani inseamna ca e adolescenta? Bineinteles ca nu, oricat de matur ai fi, tot ai nevoie de activitatile pe care le consideri distractive in copilarie.

| FloareaLotusuluiAlb a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Scuza-ma dar adolescenta este de la 14 ani pana la 20 de ani mai documenteazata