| angel98 a întrebat:

De la ce varsta esti adolescent?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Intre 14-18 ani.

41 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

De la varsta de 14 anibig grinwinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De la 14 ani.

| Ys a răspuns:

Intre 14-18. Poate sa apara oricand intre 14-18 ani.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Incepe la varsta de 14 ani sau chiar mai devreme (11-14) depinde de fiecare individ in parte. De la varsta de 18 ani esti considerat un adult dar altii spun ca devii adult de la varsta de 21. Acum tu esti pana la 18 ani in procesul de pubertate.

| FloareaLotusuluiAlb a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Scuza-ma dar adolescenta este de la 14 ani pana la 20 de ani mai documenteazata

| guralivul a răspuns:

Adolescenta ar avea mai multe intelesuri.Cica adolescent esti odata cu majoratul pentru ca, conform studiilor atunci esti in stare sa iei decizii de unul singur. Dar asta o simte fiecare cred eu. Este un prag cand incepi sa vezi viata altfel. Nu poti sa spui ca e o varsta certa.

| Teardrop:] a răspuns:

De la 14 ani.:-)

| altul a răspuns:

De la prima dragoste nu doar sa ai prietena doar cand simti prima dragoste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am lua dupa standardele americane ("teen") adolescenta ar incepe de la 13 ani (thirdteen) si s-ar termina la 19 (nineteen), dar din cate am inteles se termina la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

11-18 ani cel putin. Am 11 ani si am mers cu mama sa imi cumpar haine de paste si erau numai cu Hannah Motannah si au zis vanzatoarele ca asa se poarta la adolescente desi nu stiu. Ma bucur de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 13-14 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolescenta incepe de regula la 12 ani cel putin pentru unele dintre fete carora le apar si menstruatie. De obicei cand incepe pubertatea pentru unele persoane incepe si adolescenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe de la 14 ai din cate stiu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 14 aniwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi dupa parerea mea esti adolescent atunci cand te simti pregatit sa lasi in urma toate lucrurile legate de copilarie.Pentru mine adolescenta a inceput la varsta de 12 ani si cred ca se va termina in jurul varstei de 18 ani.Asta e parerea mea dar fiecare devine adolescent atunci cand va fi pregatit.Cam asta cred eu si sper sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolescenta e de la varsta 13-18 ani si nu mai mult sau mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12-18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5-10 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 13 ani dupa parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca de la 13-14 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...cativa cred ca adolescenta incepe odata cu pubertatea. Ce spuneau si altii pentru ca atunci majoritatea se simt independenti si pregatiti. Chestia asta incepe de la 12 pana la cel tarziu 14 ani.Nu este o regula! La mine s-a intamplat la 11 ani. De la acea varsta vei incepe sa te imbraci modern...acum in 2010 fiind in trend blugii stersi/rupti si converse (adidasii aceia subtiri cu varf alb, lucios). Sper ca v-am fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu cred ca de la 12 ani cel putin de atunci am inceput eu sa fiu cu adevarat o adolescenta. Multe fete de 10-11 ani zic ca sunt adolscente, nu este asa mama este psiholog si mi-a spus ca adolescenta la mine a inceput de la 12 ani deci de la 12-18 ani tine adolscenta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 11 la 12 esti preadolescent...si de la 12 ani pana la 18 esti adolescent...asta se invata la scoala prin clasele mici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 13-19 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu...Cred ca de la 14 ani cam asa ceva... Pup :**

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ee da voi spuneti ca de la 14 ani devii adolescenta doar pentru ca voi aveti deja 14 ani (bine chiar daca asa si e)tonguetonguetonguetongue:tonguetonguetongue