| Dulcika_7055 a întrebat:

De la ce varsta poti sa spui ca esti "mare" (adolescent/adolescenta)?

Răspuns Câştigător
| dollydee a răspuns:

Nu toate raspunsurile primite pe aici merita luate in considerare, dar fie... unul in plus nu strica. O sa incerc a explica. Daca esti adolescent nu inseamna neaparat ca esti mare asa cum ai insinuat in intrebarea ta. Parintii au mereu replici de genul "nu esti destul de mare sa faci aia" sau "esti mare acum si trebuie sa fii responsabil"... ei isi asuma dreptul de a oscila intre aceste doua replici in asa fel incat sa aiba mereu dreptate. Deci din punctul asta de vedere ei decid.
Dupa ce implinesti 18 ani poti sa le spui ca nu mai au dreptul sa iti spune ce sa faci.atunci e libertate deplina.

6 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Pubertatea incepe la 10-11 ani si de atunci devii adolescent.insa cuvantul "mare" se refera (cred eu) la cei peste 18 ani, nu la adolescenti. totusi la 14 ani nu mai esti "micut", si personalitatea ti se schimba destul de mult.

| User a răspuns:

Eu stiu ca adolescenta incepe pe la 14, 15 ani si se incheie pe la 18-20 de ani. "Mare" cred ca poti fi numit de la 16 ani in sus. Adica de la 16 ani cred ca esti destul de copt incat sa intelegi toate problemele vietii.

| Contrast a răspuns:

Depinde de viteza cu care cresti!
18 e bine?

| soraloola a răspuns:

La 14 esti adolescenta, atunci "raspunzi singura in fata legi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca fata mare se spune atunci cand iti vine prima data ciclul dar si cand vei fi dezvirginata. Crek ambele variantewinking

| Angela_5667 a răspuns:

Mare. poti sa spui ca esti de la 12, 13 ani.[incolo]
dar adolescent de la 18/20 de ani happy