| Ingrid2002 a întrebat:

De la un timp mănânc foarte mult, când ma trezesc ma duc direct la frigider sau câteodată ma trezesc doar ca mi-e foame, și după ce mănânc ma simt plina și am o stare asa de plictiseala și de rău timp de 30 /40 de minute, oare de ce?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest comportament alimentar compulsiv arată că ceva s-a dereglat. Când te îndrepți spre frigider,.ți-e foame? Te poți opri în drum spre frigider să spui, stop, mănânc mai târziu?
După ce mănânci te simți plină, căci mănânci până te umpli. Ai încercat să te oprești înainte să te umpli de tot?
Imediat după masă, dacă ai umplut prea tare stomacul cu mâncare, te poți simți rău din cauza digestiei proaste, un stomac prea plin, digeră greu.
Toate astea arată că ceva îți lipsește sufletește și ca să suplinești
lipsa, pui în loc mâncare.
Cu asta te poate ajuta un psiholog.
Iar cu masa. Avem nevoie de mâncare. Să mănânci de toate.
Dar, trei mese pe zi la oră fixă. Porții rezonabile, nu prea mari nu prea mici. Să mesteci încet și bine. Cum simți puțin că te-ai umplut, chiar dacă mai ai în farfurie, lași acolo, mănânci mai târziu, dar nu toată ziua, ci la ora fixă care ți-ai propus-o.
Iar în drum spre frigider să te oprești singură, căci nu stă nimeni lângă tine să te oprească.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să consulti un medic, începe cu cel de familie sau macar un nutritionist!

| Teo29 a răspuns:

Fa-ti o glicemie dimineata pe ne-mancate.