| Ricaion589 a întrebat:

Sunt un tip care ma trezesc la 10 si mananc pe la 11 sau 12 dar cateodata se intampla sa ma trezesc la 8 si ma apuca foamea iar daca nu am nimic prin frigider mi se face rau. De ce? Se combina oboseala cu foamea? De ce cand ma trezesc la 10 nu mi-e foame si rau dar la 8 da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu se combina nici o oboseala, ai hipoglicemie, iti cade glicemia si iti e rau.
I-ati o glicemie cu un aparat atunci cand ai foamea aia tampita si vezi cum e, daca e sub 70, ai hipo. Ia un aparat de la cineva si probeaza.
Macar verifici, si daca e de acolo se rezolva cumva la un diabetolog, nu e diabet ala, deci nu e problema, dar tot diabetologu se ocupa si de asta, de glicemii prea mici.

La 8 ti-e foame ca atunci glicemia e mica, dupa aia ficatu baga glucoza in sange pentru ca vede ca ai aia mica, si creste, si dispare foamea.
Deci nu cont ca la 8 ti-e foame si la 10 nu! Nu e anormal.

De aia la aia la care glicemia scade prea tare, cad pe jos de rau pana la urma, pentru ca glucoza e combustibilul corpului (Ca aia reflecta glicemia, niv de glucoza din sange).

Sper ca ai inteles.

Ia mananca seara ceva cu putini carbohidrati, sa vedem mai iti vine rau dimineata? Deci carne, branza, legume, lapte, oua, deci nu dulciuri, paine, cartofi.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil DIABET!
Iti scade glicemia foarte mult si atunci iti este rau.
Mergi la medicul de familie si fa-ti analize.

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

Tu mereu comentezi peste tot doar asa sa iti cresti ratingul cu comemtarii. Poate am, poate nu dar nu merg la medic ca sunt zgarcit. O sa reduc cat de mult pot din dulciuri dar am zis ca daca ma trezesc la 10 nu am probleme doar daca ma trezesc la 8

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e diabet cand scade glicemia, diabet e cand urca si e prea mare. Sunt oameni cu hipoglicemie din nastere, fara sa aiba vreodata diabet, au glicemia mai mica ca normal de multe ori.

| Mosotti a răspuns (pentru Ricaion589):

A zis bine Violeta cam ce am zis si eu, ca poate coboara prea mult glicemia si de aia, dar a gresit cu diabetul, ca diabet e doar cand valorile sunt mai mari deci peste normal, nu cand scade.

Sa reduci cat poti din dulciuri sa vedem ce se intampla, dar daca nu ai diabet, nu conteaza ca mananci dulciuri, doar sa nu depasesti kcal permise zilnic ca sa nu te ingrasi.
Nu stim daca reducerea dulciurilor va rezolva problema, insa e posibil ca de la dulciuri sa scada prea mult, si daca nu mai mananci, sa nu mai ai problema asta.
Fa asa sa vedem.

Daca nu merge, va trebui totusi sa faci ceva pentru ca sa nu-ti mai fie rau. Nu e nevoie sa dai bani la medic, cu trimitere te duci gratis la o adica (asta daca nu ai glumit la aia cu zgarcenia).
Medicu de diabet nu se ocupa doar de diabet, ci si de hipoglicemii asa cum am zis ieri.

Dar speram sa nu fie nevoie de medic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ricaion589):

Despre ce rating vorbesti baiete?
Ce crezi ca ma plateste cineva ca sa-ti raspund?
Vorbeam din propria-mi experinta, dar daca esti mojic si nu aprecizei raspunsul, atunci sa-ti fie de bine si sa suferi mai departe daca esti zgarcit.