| lore_9594 a întrebat:

De pe la 3 ani imi rod unghiile!straight face nu ma pot dezvata de acest obicei prost si mainile mele arata groaznic. Unghiile sunt roase pana in carne si nu arata bine. Ce pot face? am incercat k tratamente pentru. cresterea unghiile si bineinteles ca nu am reusit, am incercat sa fac asta din proprie initiativa, dar nu reusesc! sfatutiti-ma, va rog:*

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am reusit prin vointa. De cate ori ma vedeam ca imi rod unghiile ma opream. Vorbisem cu toti cunoscutii si ii rugasem sa-mi atraga atentia cand ma vad ca sa ma opresc. A fot greu, dar in 4-5 luni am reusit. Am auzit ca e un lac de unghii amar cu care daca te dai pe unghii, o sa-ti creezi un reflex conditionat de respingere care te va ajuta sa nu le mai rozi.

| madalicious a răspuns:

Am avut si eu obiceiul asta dar am scapat de el de invidie ca celelalte colege aveau unghii frumoase ingrijite iar ale mele erau urate nasoale... citeste asta si incearca sa faci ce spune acolo... http://frumusete.ele.ro/Scapa-de-obiceiul-rosului-unghiilor_--a10735.html
sper ca te-am ajutat.

bafta!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Am avut si eu o perioada de asta si mi-am infasurat varful degetelor in izoler band... laughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti folosi la fel de bine ardei iute.Rezultat sigur.

| M.madallina a răspuns:

Exista un lac de unghii special pentru persoanele care si le rod.sa te dai cu lacul acela si cand vei incerca sa ti le rozi vei simti un gust amar, nu mai stiu de la ce marca e

| cheloo74 a răspuns:

Vin si eu cu o idee mai scarboasa asa. Cand esti la WC sterge-te cu degetele si poate va disparea tentatia sa le mai bagi in gura. Succes!

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Insa am reusit sa ma opresc din rosul unghiilor intr'o vacanta cand am vazut ce unghii frumoase au alte fete.laughing Am citit pe un site ca se gaseste la farmacie, sau la magazinele de specialitate un lac amar care te va face sa nu ti le mai rozi. Incearca si cu vointa o sa reusesti! :*love struck

| diatns a răspuns:

Pune-ti unghii tehnice...alea poti sa le rozi pana ploua.happy