| IonelaElla62 a întrebat:

Deci am nevoie de ajutor. Sunt in clasa a 8-a si urmeaza liceul... aici vine problema: nu sunt in stare sa-mi aleg profilul. Imi place romana si matematica in special, cred ca mai pot adauga ceva geografie. dar in rest nu.
La mate-info imi e frica de fizica si chimie, la sn - de biologie, fizica si chimie, la ss si filo - de limbile straine, la fel si la profilul economic si pedagogic.

Vreau sa imi spuneti (dar sa fie sigur) cateva informatii despre fiecare profil (ss, sn, m-i, filo, peda, eco): materii de baza, la ce dau teza si bac, nivelul de dificultate (usor, mediu, greu) si optional daca vreti o parere persona si ceva avantaje/dezavantaje.

Da, da, stiu ca au mai fost n intrebari pe aceasta tema, dar n-am inteles mare lucru. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu e greu daca inveti. De ce sa ai frica pentru niste materii? laughing In fine, nu trebuie sa fii de 10, nici de 9.99 sa stii. Eu sunt la profilul mate-info si imi place foarte mult! De ce? Ca e multa matematica si informatica. Bacul e in felul urmator: Cel scris : Mate, Romana si aici iti alegi una din cele 4 materii: Biologie/Fizica/Chimie/Informatica. La oral vei avea Romana, si aici iti alegi ori Engleza ori Franceza. (Depinde si la ce liceu mergi, poti sa ai germana, etc.). La oral nu iti da nota, doar iti da un nivel: avansat, experimentat, mediu (Romana) si A1; A2; B1; B2; pentru limba straina. Si daca doresti, asta e optional, poti sa mai dai si din competente digitale. ( tot pe nivel sunt si astea si iti arata cat de bine te descurci cu calculatorul. Plus, competentele digitale te vor scuti de examenul de la facultatea de calculatoare daca vrei sa mergi acolo. Oricum de limba straina nu scapi, de vrei de nu vrei laughing
Daca ai laturi artistice in literatura te duci la filo, daca ai spre real atunci la mate-info/sn (cele mai recomandate) ori la economic. La economic atata e diferenta ca e M2, o matematica mai usoara decat M1 care e la mate-info happy La mate-info o sa ai mai multe ori de informatica, mai ales cand o sa fii in clasa a 11 si a 12. Materiile care vor ramane pana in clasa a 12-a sunt:matematica, informatica, biologia, fizica, chimia, istoria, geografia, cele 2 limbi straine (pentru mine sunt Engleza si Franceza), Educatia Fizica si religia. Muzica, desenul o sa le faci pana in clasa a 10. Anul trecut am facut psihologie si educatie antreprenoriala. Stai linistita ca astea-s materii usoare, iei 10 usor laughing In clasa a 11 in loc de psihologie faci economie si in clasa a 12 vei face filozofie. In a 11-a am asa : 1 ora -biologie, chimie, geografie, istorie, religie, sport si economie. 2 ore - engleza, franceza,. 3 ore - romana, fizica. 5 ore- mate si 7 ore- info.
Mate-info te ajuta foarte mult daca vrei sa te duci la o facultate de matematica si informatica /automatica si calculatoare. Normal, poti sa te duci la ce facultate doresti, profilul nu e super important doar ca iti ofera o anumita pregatire. happy