| catalinbbb a întrebat:

Doar ce am pus ieri inca un "post" cu gelozia mea. in fine pana la urma m-am impacat sa zicem cu iubita. si acum mi-a zis ca maine pleaca iar in oras ca sa isi cumpere nu stiu ce. lenjerie intima. daca eram liber ma duceam cu ea ca nu are nimic impotriva, dar cum nu pot iar incep sa ma supar.
cum sa fac sa nu ma mai supar cand pleaca undeva gen : sa isi cumpere ceva sau eu stiu, daca ma credeti eu ma supar si cand se duce pana la magazin, deci sunt un monstru nu stiu cum sa ma vindeccrying
azi vorbeam cu ea la telefon si auzeam cum fluierau unii si cica fluierii niste prosti. zise ea. oh go on. mereu cand o las asa singura toti se uita la ea si fluiera si claxoneaza si se baga in seama si de astea /. mooor crying
maine iar se duce sa isi cumpere ceva, eu nu sunt liber si... iar ma supar nu am cum sa nu ma supar. ca ma gandesc ca daca se intampla ceva parca cine stie ce dracu ar putea sa se intample.
stiu ca nu e buna gelozia mea. e excesiva, exagerata e inutila dar nu cred ca o sa ma vindec niciodat. a. sad sad sad

3 răspunsuri:
| alexutza003 a răspuns:

De vindecat nu stiu daca te vei vindeca dar cu siguranta o poti controla dar conteaza foarte mult sa ai incredere in ea si daca stai sa iti faci griji mereu daca se ia cineva de ea sau nu stiu ce o sa devi obsedat de gandu asta cel mai bine este sa te gandesti ca sa fi mandru ca ea te-a ales pe tine si te iubeste pe tine si chiar daca alti o fluiera si o claxoneaza ea e iubita ta iar ei doar "viseaza" la ea asa ca fi gelos numai atunci cand ai motiv ca altfel gandeste-te ca o vei indeparta de tine cu gelozia asta

| monyk a răspuns:

Buna,mda...din pacate gelozia exagerata e o boala grea si e foarte greu sa te vindeci de ea.E buna gelozia intr-o oarecare masura, dar nici chiar asa.Adica asa fara motiv.Esti gelos si posesiv si vei avea mult de pierdut daca vei continua asa sincer.Eu te sfatuiesc sa o lasi mai moale cu gelozia nefondata ca multe cupluri se despart tocmai din cauza geloziei,si e grav daca si faptul ca merge pana la magazin te face gelos,e prea de tot.
Incearca sa lasi gelozia deoparte,e greu,dar incearca sa nu te mai gandesti ca te-ar insela sau stiu eu ce,asa te stresezi degeaba si o vei face si pe ea sa se simta prost.
Gandeste-te la faptul ca va iubiti si trebuie sa ai incredere in ea si daca altii se baga in seama cu ea,nu inseamna ca ea ar accepta avansurile altora.
Ai mare grija ca risti sa o pierzi,ma gandesc daca ar fi sa va casatoriti,ce ai face,ai ajunge sa o si bati?!
De oibcei gelozia dusa la extreme aduce consecinte aiurea,acum fata nu trebuie sa mearga cu tine peste tot,are si ea dreptul sa fie libera,sa isi cumpere ce vrea,sa mearga undeva,cu cat o vei tine din scurt mai mult si te vei arata gelos,cu atat o ve face sa se schimbe in rau.
Ai grija de tine si daca chiar o iubesti, straduieste-te sa te schimbi, ar fi pacat sa distrugeti relatia pentru obsesile astea ale tale.

| catalinbbb explică:

O iubesc mult de tot si ea ma iubeste nu m-a insealat niiciodata si mereu imi spune daca s-a bagat careva in seama. dar eu ma supar numai daca se baga careva in seama imi vine sa mor chiar daca ea nu raspunde la avansuri
ca am mai pus-o la incercare si mi-a zis tot si nu s-a bagat ea in seama cu respectivul. adica nu avea nicio trebuie.