| UmbraDeVulpe a întrebat:

E ok daca de acum mananc doar covrigi si paine nu? Deci 2 covrigi dimineata la munca si paine nu. E ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e ok deloc. Între covrigi și pâine nu este diferență mare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e ok deloc! Arunca aici o privire la cum arata piramida alimentelor.https://www.doc.ro/dieta-si-sport/totul-despre-piramida-alimentara

Trebuie sa mananci din toate categoriile, altfel te imbolnavesti.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

In locul tau as opta pentru mai multa paine, poate chiar facuta in casa.Ai 25 de ani, poti invata sa-ti faci, e foarte buna cea de casa, si gatitul e un skill care iti va prinde bine toata viata. Covrigii au tot felul de ingrediente nocive.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Eu mananc zilnic si nu ma ingras.Zaharul adaugat in toate alimentele e cel care te ingrasa (se afla si in paine, cea de la supermarket, care din punct de vedere nutritional nu e mai deloc buna).

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Depinde de reteta. Daca pui margarina si alte prostii, asa cum au cele din comert, inclusiv covrigii, nu ai facut nicio afacere.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Vreo 3-4 felii mari.O felie de aia e dubla fata de o felie de paine gata feliata din magazin. Mi-o fac la toaster, imi place asa crocanta si ma ajuta foarte mult cu stomacul.

| sammie a răspuns:

Pâinea ajută pentru digestie, iar covrigii nu putem spune că sunt și sănătoși. Așa că nu e ok.

| AmandinaDragan a răspuns:

Cam mult. Mananca doar un covrig.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da. Sigur.