| mariavinereanu a întrebat:

Daca am diabet ce sa mananc dimineata de post? Cantitatea de paine este limitata!

Răspuns Câştigător
| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Subscriu celorlalti si as zice sa lasi postul deoparte. Numai romanii sunt asa stricti cu postul asta. si totul se trage din saracia de pe vremuri, cand orice motiv de a tine post era bine-venit, si-asa nu aveau ei prea multa mancare

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Legume, branza de vaci, produse de tip Fagaras, iaurt, fructe.
Subscriu ca nu e prea sanatos sa tii post cand ai diabet.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Trebuie sa mananci multe proteine. Painea poate fi inlocuita cu mamaliga (poti manca mai multa decat paine). Sunt de parere ca daca ai diabet nu-i bine sa tii post. Eu stiu ca postul il tin oamenii adulti sanatosi.
Vezi ca mai jos ai niste adrese de unde poti lua retete pentru diabet. Daca chiar vrei poti sa vezi ce nu are carne (eventual inlocuieste carnea cu ciuperci) si gateste
http://www.info-ghid.com/......ici-s.html
http://dieta.romedic.ro/retete/Retete_diabet_080.html

mira
| mira a răspuns:

Bolnavii nu tin post, fiindca isi pun viata in pericol. Daca insisti totusi incearca pate vegetal pe o feliuta de paine si cu o uriasa portie de salata cu rosii, castraveti, ardei, ceapa sau praz. Exista de asemenea mezeluri de post. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt f multe retete vegetariene la care nu trebuie sa consumi paine, paste fainoase etc.
Poti cauta si aici, sunt o multime (si pe masura numelui site-ului! ): http://www.gustos.ro

auran
| auran a răspuns:

Bula din pacate si pastele fainoase sunt contraindicate in diabet.
Din pacate si mama mea are diabet, si in general autnci cand vrea sa tina post mananca mai mult fructe Kivi, mere, mandarine, isi mananca si gramajul de paine si pune accentul pe mamanliga. altfel mai manaca ciuperci, vinete la cuptor...si de altfel sa tii post atunci cand ai o boala nu este prea indicat.
De altfel nu este nici un pacat ca nu tii post.

| cely a răspuns:

Salata de rosii, castraveti, avocado si ceapa.

| mariazet45 a răspuns:

Daca ai diabet nu ar trebui sa tii post, ar fi bine sa te alimentezi normal ca si asa sunt putine alimente care ai voie sa le manci, am auzit ca exista paine fara gluten, intra pe site lui teo trandafir si gasesti acolo un medic Gabriela Man care a slabit-o pe teo ultima oara, si a descoperit faina fara gluten, e cam scumpa dar pentru o perioada cred ca e bine sa iei si sa faci paine din aia, mai e la magazine paaine pentru diabetici dar nu stiu cat e de sigura, incercati

| dorina a răspuns:

Zacusca, unt de arahide, compot fara zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum ai spus si tu ca nu ai voie paine multa te poti rezuma la citeva paste facute la cuptor cu ceva legume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai diabet cel mai bine ar fi sa consulti un medic, dar nu trebuie sa mergi u ula el si vine el l; a tine din pacate e cam scump il gasesti pe saitul lu teo trandafir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca te rog paine Slabesti mancand de la Ana Pan si o sa vezi rezultatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postul este un act de vointa si libertate. Nu este incompatibil cu diabetul. Se vor consuma glucide din categoriile permise in cantitatile permise (paine, paste, cartofi, orez, fructe, legume). Anumite combinatii cresc valoarea proteica a alimentelor vegetale (ex orez cu fasole pastai). Retete nu stiu dar poti incerca mancaruri de legume cu salata, paine sau mamaliga in cantitatile permise, tofu, nuci, fructe la gustari. Postul e minunat iar carnea si celelalte alimente de origine animala nu sunt obligatorii asa cum painea nu e interzisa ci trebuie consumata in cantitati limitate. Trebuie doar sa respecti cantitatea de glucide (hidrati de carbon) recomandata la fiecare masa.Retete gasesti pe site-uri pentru vegetarieni. iar dimineata tofu, masline, salata, zacusca, cereale cu ceai, fructe, cartof copt... calculezi glucidele si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea are diabet si de cateva zile ia medicamente. Ce are voie sa manince?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce zi ii bine sa ti post

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paine alba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am voie sa mananc paine alba?