| Comanescu_Liliana_Viorica_1982 a întrebat:

Este bun acuatil pentru memorie un copil de 14 ani memorează foarte greu și uita lecția după ce învață alta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Metoda lui de invatare niste problema, nu memorarea si uitatul lectiei.

Luati-i telefonul, tableta si computerul cand se pune la invatat si nu i le dati, decat dupa ce a terminat cu invatatul si facutul tuturor temelor, fiindca astea sunt cele care ii produc distractia si el din cauza lor, invata superficial.

| sierra1 a răspuns:

Nu medicamentul este soluția ci REPETIȚIA!

| dullcat a răspuns:

Copiii au nevoie de o alimentatie corespunzatoare, nu de suplimente de memorie. Apoi, cum s-a spus deja : Repetitia e mama invataturii.De azi peste o saptamana sau o luna evident ca uita tot daca nu mai reciteste deloc lectia.

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/alimente-pentru-creier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că metoda de învățare este cea greșită, nu memoria.
Dacă învață mecanic de aceea uita repede.