| Nustiu777 a întrebat:

Eu am 12 ani, mie nu mi-a inceput menstruatia, sunt cea mai mica din clasa la maturizare si tot rad de mine... daca voi purta absorbante in ghiozdan atunci baietii vor cauta...ce sa fac?:'(

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu faci nimic momentan si nici sa-ti faci probleme. Comporta-te normal ca ei nu vor stii cand ai tu sau nu ai ciclul, atata vreme cat nu spui asta nimanui.
Iti pui tampoanele in geanta binenteles, dar intr-o punguta colorata, sa nu se observe ce este si pleci cu punguta la toaleta daca este nevoie.
daca vreunul indrazneste sa-ti umble in geanta, te sfatuiesc sa mergi direct la diriginte/diriginta si sa-i spui adevarul. Te asigur ca se vor lua masuri si nimeni nu va mai indraznii vreodata sa faca asa ceva.
Totusi, cred ca nu-i nevoie sa te schimbi, sunt absorbante mai groase si mai subtiri, nu cred ca tu ai chiar atat de mult incat sa fii nevoita sa te schimbi frecvent. Un tampon este destinat sa tina in jur de 8-10 ore, uneori chiar si 12. Dar este bine sa-ti pui un pantalon scurt pe dedesubt daca porti fustita si nimeni nu poate observa nimic. Chiar este mai indicat sa porti fustita mai bine decat pantalon, ca sa nu risti sa se pateze si sa se vada umflatura tamponului sau pata, exceptie facand pantalonii negrii prin care nu se vede pata, dar se poate observa tamponul totusi.
Nu uita: baietii nu au ce cauta in geanta ta, comporta-te ca si cum pleci in pauza cu o carte sau cu punguta de mancare, cat mai natural, nu mai spune la prietene si nimeni ca esti pe cilu si totul o sa decurga f bine!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista tampoane absorbante numite OB mini, perfecte pentru o virgina de varsta ta. Poti folosi OB-uri, chiar daca esti virgina, cele de marimea OB mini, care e ultra-mega-super micut, chiar si OB normal, pentru ca din punct de vedere fizic este aproape IMPOSIBIL sa te dezvirgineze. S-ar putea intampla poate doar constitutie ta fizica este miniona. Cat despre toate povestile aberante ca poti "faci febra" sau sa te doare, sunt neadevaruri spuse de fete care n-au folosit OB-uri. Recomand tampoanele OB din toate punctele de vedere deoarece : sunt igienice, nu te deranjeaza, dispare senzatia ca ai purta pampers cum se poate intampla uneori cu absorbante, efectiv nici nu simti ca esti la menstruatie. De asemenea colegii tai baieti nu vor mai avea ce cauta in geanta ta.

| mihai69 a răspuns:

Și dacă râd, ce? Râzi și tu de tâmpenia lor.
Ai tot timpul să crești, lasă natura să-și facă treaba, iar între timp, fă-o și tu pe-a ta: copilărește din plin, cât mai poți!

| Fatamuntilor a răspuns:

NU te mai compara cu alte prietene /colege pentru ca dezvoltarea voastra este diferita.Mai degraba intreb-o pe mama ta cand i-a venit prima menstruatie.
Sub nicio forma nu permite unor straini sa-ti umble in ghiozdan.Acei baieti nu au cei sapte de acasa.Ei ar trebui sa stie ca nu au ce cauta in ghiozdanul/poseta/geanta unei domnisoare/doamne.
Vorbeste cu diriginta ca in cadrul orelor de dirigintie sa spuna unele reguli de buna maniere, daca parintii au omis acest lucru.
Nu uita sa vorbesti cu mama ta despre acest lucru (despre mensruatie)

| Doub a răspuns:

Wtf, ce să caute ei în ghiozdanul tău, se numeşte intimitate-
Şi, ăăă.
Omg, chiar dacă ar căuta, găsesc tampoane, mare chestie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu eram cea mai mica din clasa si am patit tot cam asa doar ca mie nu-mi pasa. Asta trebuie sa faci si tu. Ce te intereseaza ca tu nu ai menstruatie? E ceva asa important? O sa-ti vina pana la urma, doar ai rabdare, e mai bine asa ca tine decat ca ele.

| NellieLovett a răspuns:

Si eu am varsta ta, si nici mie nu mi-a venit. Daca as fii in clasa cu astfel de baieti, as strange o "armata" de colegi/colege care au aceeasi problema si i-as "infrunta" direct.
Sincer, eu nici nu vreau sa ma dezvolt.
Adica, trebuie ca in fiecare luna sa ai inca o problema pe cap, pe langa teste si iar teste (parerea mea, sunt cam lenesa).

| lovecats123 a răspuns:

Fetele de la liceu isi lasa absorbantele pe banca si pleaca afara. Sau se imprumuta una la alta. Baietii nu au de ce sa rada. Poate ca cei din clasa ta sunt foarte imaturi dar o sa se obisnuiasca.

| Cris988 a răspuns:

Bună. Iti raspund si eu si le dau dreptate fetelor care ti-au raspuns inainte. Băieții nu au ce căuta in geantă la tine si nici altă persoană. In ceea ce priveste menstruatia, nu ar trebui să te rusinezi pentru ca e ceva normal care vine la orice fată/femeie sănătoasă. Nu cred ca ar fi recomandat sa stai 8-10 ore cu abosorbantul pentru ca se dezvolta microbi si emana un miros nu tocmai plăcut. Apoi poti sa si te iriti
La 3-4 ore se schimbă si trebuie sa te speli mai des. Dar de lucrurile aste vorbește cu mama ta.