| anonim2222 a întrebat:

FUNDA! Care sunt multimile (multimea nr. naturale, rationale, irationale etc.) si cum se noteaza? big grin

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Buna. Eu iti zic toate multimile big grin
Multimea:
1. Numerelor naturale se noteaza cu N ( 1, 2, 3...)
2. Numerelor intregi - Z cuprinde multimea numerelor naturale (1, 2,3...) dar mai contine si numere negative(-5,-4,-3...)
3. Numerelor rationale - Q: contine multimea numerelor naturale intregi dar si fractii.
Fractiile sunt : ordinare : 1/3; 60/8
zecimale : 3, 5; 4, (2); 5,1(12)
5. Irationale se noteaza R-Q ( adica multimea numerelor reale fara cele rationale)
Exemple de numere irationale : pi, radical din 5, radical din 2, din 3, din 23, etc.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
SUCCES!

2 răspunsuri:
| razvangladia a răspuns:

Este o problema
\ai uitat de numerele reale adica multimea R