| middle654 a întrebat:

Funda.ce inseamna diagnosticul distonie neurovegetativă?

1 răspuns:
| LadyDy01 a răspuns:

Distonia neuro-vegetativă este o asociere de simptome provocate de dezechilibrul sistemului nervos vegetativ – componenta sistemului nervos responsabilă de reglarea activităţii organelor interne. Formă de nevroză întâlnită mai ales la femei, cu precădere în intervalul de vârstă de 20-30 de ani, distonia neuro-vegetativă poate afecta femei şi bărbaţi de orice vârstă.
Simptomele caracteristice distoniei neuro-vegetative sunt palpitaţiile – perceperea supărătoare a bătăilor inimii, fie prin intensitate neobişnuită, fie printr-un ritm neregulat: bătăi puternice ale inimii ori, din contră, bătăi prea slabe, însoţite de senzaţia că inima s-a oprit, uneori frecvenţă cardiacă crescută, alteori bătăi cardiace care apar mai devreme sau mai târziu decât ar trebui. Deşi supărătoare, rareori palpitaţiile sunt cauzate de o afecţiune cardiacă îngrijorătoare; trebuie ştiut că toate persoanele sănătoase prezintă uneori tulburări minore ale ritmului cardiac, dar nu le sesizează, întrucât sistemul nervos „conştient" nu este de obicei informat asupra activităţii inimii.