| andrada a întrebat:

Funda! Corupere de minori este cand un major e impreuna cu o minora? Daca fata are 16-17 de ex si baiatul peste 18 e tot corupere? Ca sa fie legal trebuie sa fie amandoi minori/majori sau fata mai mare decat baiatul? happy funda + vot cine imi explica cel mai clar:*

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand fata are sub 16 ani se considera corupere de minor si-i gata dosarul penal. Cand fata are 16 sau 17 ani se considera tot corupere de minori dar cu acceptul parintilor se pot casatori si inculpatul scapa de urmarirea penala si de judecata. Cand amandoi au 18 ani nu mai este nici o problema. Tot asa se intampla si cand fata e majora si baiatul minor numai ca de data asta raspunde fata si nu baiatul.