| DaisySmile a întrebat:

FUNDA! Daca am RH pozitiv mai pot face copii sau nu? Care sunt problemele in cazul asta? Scuze categoria, e cea mai utilizata happy

Răspuns Câştigător
| airam a răspuns:

Sa iti explic mai pe larg:
In cazul in care mama are Rh pozitiv nu conteaza Rh-ul tatalui, sarcina va decurge fara probleme din acest punct de vedere.
In cazul in care mama are Rh negativ si tatal tot Rh negativ, tot nu sunt probleme, copilul va avea sigur Rh negativ.
Doar in cazul in care mama are Rh negativ si tatal Rh pozitiv apar probleme. De ce? Pentru ca in cazul in care sangele copilului intra in contact cu sangele mamei, ceea ce sa intampla de obicei la nastere, dar se poate intampla si mai devreme, organismul mamei sesizeaza faptul ca in sangele copilului este ceva ce el nu are, il considera intrus si lupta impotriva lui. Deci anticorpii mamei lupta impotriva acelui ceva ce da Rh-ul pozitiv din sangele copilului, aceasta ducand la boli ale sangelui la copil (de la anemii usoare pana la boli grave).
Nu sunt medic si probabil am explicat fenomenul intr-un mod naiv, dar, zic eu, usor de inteles.

3 răspunsuri:
| herbalist a răspuns:

La primul copil nu vei avea probleme dar la al doile da si risti sa te imbolnavesti. sincer daca nu ma crezi uita te intr un manual de bio de a 11a la prima lectie de circulatie si o sa te lamuresti

| Bijou a răspuns:

E normal sa ai Rh pozitiv

| Pufosila a răspuns:

Normal era problematic deca era negativ, nu exista probleme