| Katerine a întrebat:

Informatie despre Aureliu Busuioc...

Răspuns Câştigător
| EX a răspuns:

Aureliu Busuioc (n. 26 octombrie 1928, Codreanca, raionul Strășeni) este scriitor, dramaturg și ziarist. Este redactor-șef la ziarul "Tinerimea Moldovei" și redactor-șef adjunct al revistei "Chipăruș". În 1977 a fost secretar al Consiliului de conducere al Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova. Debutează cu placheta de versuri pentru copii "La pădure" (1955). În același an îi apare culegerea de poezii satirice "Prafuri amare". Este autorul romanelor "Singur în fața dragostei" (1966), ecranizat la Moldova-film, "Unchiul din Paris", "Pactul cu diavolul",, Spune-mi Gioni, al pieselor "Radu Ștefan - Intâiul și Ultimul", "Și sub cerul acela". Este de asemenea autor al mai multor scenarii de film.

9 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Aureliu Busuioc (n. 26 octombrie 1928, Codreanca, raionul Strășeni) este scriitor, dramaturg și ziarist. Este redactor-șef la ziarul "Tinerimea Moldovei" și redactor-șef adjunct al revistei "Chipăruș". În 1977 a fost secretar al Consiliului de conducere al Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova. Debutează cu placheta de versuri pentru copii "La pădure" (1955). În același an îi apare culegerea de poezii satirice "Prafuri amare". Este autorul romanelor "Singur în fața dragostei" (1966), ecranizat la Moldova-film, "Unchiul din Paris", "Pactul cu diavolul",, Spune-mi Gioni, al pieselor "Radu Ștefan - Intâiul și Ultimul", "Și sub cerul acela". Este de asemenea autor al mai multor scenarii de film.
Studii

Institutul pedagogic de stat "Ion Creangă" din Chișinău.
Ficțiune

* Călătorie în april, 1962
* Singur în fața dragostei, 1969
* Vreau să cânt, 1979
* Cursa, 1989
Documentare

* Moldova noastră, 1957
* Strugurii care aduc fericirea, 1973
* Stăpânii pământului, 1974
Premii si diplome

* Maestru emerit al artei
* Premiul USM pentru romanul "Spune-mi Gioni" (2003)
* Premiul Omenia al USM (2005)
Referințe critice

* Elena Prus, Dichotomie urban/rural. Facteurs determinants de l'interculturalite europeene. [1]
* Ion Simuț, Chișinăul literar, în revista Familia, nr. 10 (479) din octombrie 2005. [2]
* Vasile Gârneț, Scriitori basarabeni recenzați în România sau... Ion Simuț „strică" a „cincea roată" a literaturii române, Contrafort, nr. 7-8 (129-130) din iulie-august 2005
Sper ca te-am ajutat
FuNDhA?batting eyelashes

| RoxAnana a răspuns:

Aureliu Busuioc (n. 26 octombrie 1928, Codreanca, raionul Strășeni) este scriitor, dramaturg și ziarist. Este redactor-șef la ziarul "Tinerimea Moldovei" și redactor-șef adjunct al revistei "Chipăruș". În 1977 a fost secretar al Consiliului de conducere al Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova. Debutează cu placheta de versuri pentru copii "La pădure" (1955). În același an îi apare culegerea de poezii satirice "Prafuri amare". Este autorul romanelor "Singur în fața dragostei" (1966), ecranizat la Moldova-film, "Unchiul din Paris", "Pactul cu diavolul",, Spune-mi Gioni, al pieselor "Radu Ștefan - Intâiul și Ultimul", "Și sub cerul acela". Este de asemenea autor al mai multor scenarii de film.

mai multe pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Aureliu_Busuioc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fix asta estre scris si pe wikipedia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aureliu Busuioc (n. 26 octombrie 1928, Codreanca, raionul Strășeni) este scriitor, dramaturg și ziarist. Este redactor-șef la ziarul "Tinerimea Moldovei" și redactor-șef adjunct al revistei "Chipăruș". În 1977 a fost secretar al Consiliului de conducere al Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova. Debutează cu placheta de versuri pentru copii "La pădure" (1955). În același an îi apare culegerea de poezii satirice "Prafuri amare". Este autorul romanelor "Singur în fața dragostei" (1966), ecranizat la Moldova-film, "Unchiul din Paris", "Pactul cu diavolul",, Spune-mi Gioni, al pieselor "Radu Ștefan - Intâiul și Ultimul", "Și sub cerul acela". Este de asemenea autor al mai multor scenarii de film.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da informatii despre Aureliu Busuioc