| dyanna a întrebat:

Gata! M-ati prins! Va spun: mi-e frica de intuneric. De cate ori umblu prin casa noaptea (ma duc la baie, sa beau o cana cu apa sau sa incui usa) parca mi se urca inima-n gat. Simt fiori pe sirea spinarii. Mi-e teama ca nu cumva sa apara vreun necunoscut cu vreun pistol si... goodbye my beautiful life crying. Cred ca e din cauza ca, atunci cand eram mica, stateam cu parintii mei in aceeasi camera, iar ei in fiecare seara se uitau la "stiriile de la ora 5" sau alte emisiuni in care se vorbea de crime, jafuri etc. Si, desi sunt constienta ca sansele sa se intample asa ceva sunt foarte mici, subconstientul meu nu ma lasa sa adorm linistita cu lumina stinsa sau sa umblu prin casa cand este intuneric (dati-i drumul, radeti, si eu ma amuz pe treaba asta uneori laughing ). Si acum vine intrebarea: cum as putea sa scap de asta? Sa nu ma mai tem?
Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri happy.
Dyanna

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga ladydy, te inteleg pe deplin, si eu sunt la fel de terorizata, dar ca sa vezi ca la mine e si mai "comic" mie nu prea imi e teama ca ar putea aparea la spatele meu cineva uman sa spun asa. Deci, chiar nu mie teama de partea umana ci de tot ce inseamna morti, spirite necuratu etc... si stiu ca tot din copilarie mie se trage, pentru ca desteapta aia de matusamea care e cu 5 ani maimare ca mine si cu care am copilarie ma pacalea mereu ca prin spatele meu strabunicu (care murise). Si atunci nu prea imi era teama dar acum stiu ca de la asta mis e trage, si proobabil intr-un viitor cand o sa fiu la casa mea, pe banii mei, (ca s anul o fac pe mama sa arunce bani pe prostii cum spune ea) o sa ma duc la o terapie ceva ca nu e deloc ok. Deci asta m-am gandit eu sa fac, sau daca e ceva sa ma duc la un preot sa zica niste rugaciuni cica chiar functioneaza... pup

22 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ia o bata de baseball si o sacure lanca tine. Tine-le la 'chicioru' patului si gata.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Încearcă să te întrebi, atunci când îţi vin gândurile ce le provoacă. Şi dacă ai vreun motiv REAL să te îngrijorezi.

| dyanna explică:

Va multumesc foarte mult!

| ellene a răspuns:

Si ai mei se uitau la stiri de genu asta cand eram mica dar nu am ramas traumatizata happy gandeste-te ca nu are cum sa ti se intample asa ceva...chiar nu e posibil happy

| Stixie a răspuns:

Totul se petrece doar în imaginaţia ta. Dacă o să continui aşa în curând nu o să mai ieşi din casă noaptealaughing

| SimpleSergio a răspuns:

laughing)) Nu esti singura!
Da ai putea .sa aprinzi becu. .sa-l stingi.sa-l aprinzi din nou...si tot asa happy In cele din urma.vei constata...Ca ai ars un bec rolling on the floor))
Mie nu mi-e frica tot timpul happy...doar in camera laughing pe hol... e bezna seara cand merg sa ma culc.ca nu aprind becuri sau oh go on...deja sunt obishnuit happy merg si ochii inchisi...Insa in camera se schimba treaba...nu stiu de ce. Si sa vezi faza tare laughing) chiar m-am gandit la asta... Daca as deschide ochii si as vedea o persoana, o chestie fantoma...balaur.negru in fata mea happy cum as reactiona? laughing si am gasit:
1. Ma sperii sar din pat imi dau gramada...ma rup tot pana ajung in camera parintilor laughing)
2. Ma ridic la el...si il intreb "cu ce te pot ajuta?". daca nu raspunde ii zic..."macar sa nu faci galagie...ca unii incearca sa mai si doarma pe aici " rolling on the floor)) ...si de aici pot continua multe variante laughing) Gen : Ma ridic...il miros. ii zambesc si ma pun la loc in pat sau ma ridic si ii spun "Hai infuleca-ma!" Va rog sa ma scuzati pentru imaginatia mea laughing))
Draga.incearca sa nu te mai gandesti happy stii ca legile atractiei chiar functioneaza? adica daca te gandesti la un lucru chiar se va intampla...asa ca mai bine incepi sa te gandesti ca te vei trezi cu mine langa tine happy ca asta chiar se va intamplawinking...my wife!laughing) stii ce zic? normal ca stii...tongue O zi dureros de placuta va doresc tuturor!big grin

| Moneyandfame a răspuns:

E bine sa fii paranoia. Daca pana la urma e unu in casa cu un pistol, huh? Better safe than sorry. Si un sfat:nu trebuie sa fugi de probleme, trebuie sa le intampini.Doar asa poti scapa de el.Stii ce ai de facut.

| ingerash_1766 a răspuns:

Noapte,"ti se ascut simturile", adica, daca nu vezi, auzi mai bine, simti mai bine tactil...nivelul de adrenalina creste, si prin urmare esti tot timpul in alerta.ca sa te scapi de frica asta, trebuie sa mergi des pe intuneric, chiar daca tie frica...asa o sa-ti dai seama ca nu ti se intampla nimic...si eu am facut asta si acum nu mai am treaba cu intunericul.gandeste-te ca e aceeasi incapere, numai ca e intuneric, la fel cum ai inchide ochii pe lumina.si incearca sa ignori chestile ceti vin in minte.pe intuneric, creierul isi formeaza niste imagini, de obicei luate din subconstientul tau.aceste imagini provoaca frica.asta e modul creierului sa te tina in alerta de posibilele pericole ce ti se pot intampla din pricina ca nu vezi...bine,acum nu mai e cazul sa sara vreun animal de prada pe tine, numai ca creierul nu prea sa dezvoltat in comparatie cu tehnologia.prin urmare, invinge frica constien
succes!

| mihaela098 a răspuns:

Roaga o prietena sa stea cu tine pe intuneric in mai multe seri... vorbeste la telefon pe intuneric... apoi incearca sa stai singura in intuneric... infruntati temerile si vei reusiwinkingbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa dormi cu lumina stinsa, incearca cu o lampa de veghe. Apoi, inainte de a adormi, citeste si, daca poti, bea lapte! Gandeste-te ca nu tot ce vezi la TV poate deveni realitatea ta si evita ca acum sa privesti emisiuni care te afecteaza! Incearca si o terapie, daca crezi ca problema se agraveaza! Desi, sa speram ca o data cu inaintarea in varsta, lucrurile se vor linisti, nu o vor lua razna! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dyana, aprinde becul si stinge-l de cateva ori sa vezi ca nu se schimba nimic. intunerecul e lumina noptii. e un pleonasm dar am zambit si eu cand l-am intalnit si am zis; de ce nu? iar fantasmele rele pot fi schimbate cu altele bune.in minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am fost si eu dar pe urma mi-am zis ca nu inseamna nimic intunericul, e tot acelasi loc doar ca nu e lumina si mi-a trecut. Incearcu si tu sa faci la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-e frica de intuneric chiar foarte mult...cred ca si eu am nevoie de ajutorlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! am doua completari :
1. stiti ca exista lampile cu incarcare "solara" care sunt prin gradinile si balcoanele la moda?!
in loc sa aprindeti becurile mai bine economisiti energia si folositi aceste lampi simpatice
2. remediu contra fricii este optimismul, Tatal nostru inainte de culcare, psihologul, igiena sanatoasa de viata, o vacanta pentru destresare, lecturi pozitive, emisiuni de televiziune NEPOLUANTA, adica evita stirile poluante - etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dyanna, sa fiu sincera, si pe mine ma ingrozesc aceste lucruri atat de mult ca uneori am cosmaruri nopti la rand, iar somnul pare ca nu mai vrea sa fie linistit si sa imi ofere o noapte placuta. dar, imi dau seama k nu sunt singura in aceasta situatie si astfel am puterea de a trece peste tot ce ma face sa tremur, uneori, simplul fapt ca ma consider mai curajoasa ma ajuta foarte mult.happyle doresc tuturor nopti cat mai linistite pentru ca stiu prea bine cat e de rau sa ai mereu senzatia k, in intuneric, pericolul este gata sa isi arate coltii. oricum, pupici la totilove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu c sati spus exact ...si eu am aceeasi problema! bine... aproximativ... mi e frica de fantome, spirite si alte nebunii d astea! da, e fffff grav! dar nu stiu cum sa m tratez! mi e frica sa dorm singura.pai si eu incerc sa m imbarbatez singura, dar nu prea tine! nu t mai uita l filme de groaza, gandeste te la iubi al tau, imagineaza ti k e langa tine si t apara de tot c tie tie frica.gandeste frumos! oare merge l tine! l mine nu prea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema. Cand vad un film de groaza ma bag sub plapuma imi bate inima si tremur chiar. De mers pe intuneric prin casa nici VORBAA... n-as putea.Am mereu senzatia ca ies monstrii din dulap, oglinda, geam si tot ce e posibil.Insa n-am ce sa fac>poatte un psiholog ajuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. da. dupa cum am citit aci, s-o cam dat toate variantele de raspuns. dupa mine, cum as face si cum fac eu pentru ca si eu am aceeasi problema...nu stiu, m-as calma si as respira adanc pentru ca daca nu respiri nu traiesti.si mi-as spune ca e doar imaginatia mea.winking.happy mi-as pune sub perina o carte vesela.despre ceva frumos.sau chiar biblia.nu stiu nu mai am idei. un singur lucru care la mine a mers, repeta in gand,, Lumineaza Intunericul"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt alex si mie mi-e frica de intuneric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui tatal nostru si fii optimista eu asa fac si imi trece frica

| bianca695 a răspuns:

Si eu sunt la fel si dorm cu o lampa ca sa ma simt in sigurantahappy.si poate mai tarziu o sa pot sa imi inving teamawinking

| cristina1996 a răspuns:

Da, si eu am aceeasi mare si groaznica problema incerc din rasputeri uneori dorm foarte bine si linistita UNEORI! ii stresez pe ai mei pentru. ca ii oblig sa doarma cu mine.este rusinos ca la 13 ani tarasc pe mama sau chiar tata sa doarma cu mine sau sa stea efectiv sa-mi vegheze somnul.Visele urate.nu stiu.caut de cateva zile remedii.cum au fost sarbatorile nu mi-am putut cumpara plantele medicinalehappydar puteti cauta pe internet, sunt lucruri folositoare cred :d... m-am certat cu mama pe tema asta.de fapt.zilnic.imi este groaza cand vine noaptea...si.ador paranormalul.ma uit la o emisiune.la care nu ma voi mai uita niciodatawinking

Eu te sfatuiesc sa mergi la un preot, rugaciuni inainte de culcare, fara galagie in dormitor! ai grija la ce te uiti inainte sa dorm, nu dormi cu flori in vaza, nu tine telefoanele in apropiere

Si uite ce am gasit pe un site:ia un carnetele si nainte de culcare scrie pe el ce ai vrea sa visezi:scrii, desenezi sa fie cat mai complex... apoi te relaxezi si te intinzi gabndindu-te la ce ai scris pluste axezi pe detalii. Dimineata compari visul cu ce ai scris. Daca nu iti mai amintesti starea ta de spirit te va ajuta happy

Apropo...Nu mancati dupa ora 21:00.

Si nu faceti activitati consistente nici phsic nici fizic

Fara lumina, caldura sau zgomot in exces.La lumina... e cam greu pentru. mine sad

Poti incerca o picatura de levantica pe perna

Ei, astea sunt cateva sfaturi gasite chiar acum 15 minute. sper sa ne ajute pe toti cei care avem aceste temeri happy... Te pup