| DaniiWtf a întrebat:

Heei.Am nevoie de o mana de ajutor.
Nu stiu ce credeti voi, cei de varsta mea (clasa a8a :p), dra mie una mi se pare extrem de obositor programul 13-19... e o porcarie.seara, cand vi, nu sti ce sa faci mai intai, pana la 20 strangi te shcimbi, mananci sau mai stai de vorba cu ai tau. (in cazul meu la telefon cu mama), de la 8 te apuci sa scrii sutele de exercitii pe care le ai doar la mate pana iti piere tot cheful si te apuci de roamana (in jur de ora 21:45), unde observi ca ai de facut 2 compuneri a cate 150 de cuvinte, iti tragi o palma si te apuci, zadarnic insa, pentru ca la ora 22:15, cat timp abia ai sris 50 de cuvinte, te duci si tu la un dus, de unde iesi pe la 22:40. constatand ca este aproape ora 23, te gandesti ca ar fi bine sa termini de scris, ceea ce este imposibil, pentu ca mai ai si la tehnologie, biologie, chimie si franceza.
Dupa ce te mai tragi un pic de par, Te apuci iar de compus la romana, unde termini pe la 23:45.
Uitandu-te la ceas si minunadu-te, te bagi imediat in pat, unde, bineinteles ca nu este la fel de comfortabil pe cat pare, cand langa tine ai o sora care se catara pe tine, in camera de langa bunicii care sforaie, si trecand peste asta, incepi sa te gandesti la cate chestii rele ti se intampla, simti ca nu mai poti, ca cedezi stresului (la mine cel putin e o situatie mai urata, datorita faptului ca tat a ramas fara serviciu, nu mai e in Bucuresti si habar nu am cand vine, iar mama este grav bolnava la plamani, neputand sa faca eforturi gen :sa stea aplecata, sa urce scari, etc.).
In final, pe la ora 1:15 reusesti sa adormi, si te trezesti pe la 8 dimineata cu un picior in burta de la sorta.
Te trezesti, mergi la baie, te speli pe fata si pe dinti, iei micul dejun si subit se face ora 9. Te grabesti sa iti termini de scris, pana pe la 10:15, daca termini pana atunci, moment in care observi ca nu mai aid estul timp a inveti. pe ultima suta de metri scoti o foaie de hartie, iei ideile principale din cele 4 pagini jumate de caiet studentesc de la istorie, cu toate ca nu intelegi nimic, le memorezi papagaliceste, apoi te apuci sa inveti din carte cele 10000 de cuvinte. Not a problem. Reusesti, victorie!
DAR! Spre uimirea ta te uiti in oprar si constati ca mai ai si fizica in aceeasti zi! Fiind deja ora 11:30, iti dai seama c anul mai ai timp de nimic, pentru ca la 12 :15 trebuie sa pleci de acasa.Dezamagit de randamentul tau, pleci la scoala cu 11 minute mai tarziu, intarzii la fizica, te opreste in fata si te asculta.
3-ul pe care l-ai luat iti fericeste ziua mai mult, continund sa ai o stare de rahat poana ajungi acasa, unde e e clad si o iei de la capat.
ASTA FIIND UNA DINTRE FERICITELE SITUATII IN ACRE APUCI SA INVETI LA ISORIE!
Eu nu mai rezist! Dati-mi o propunere!
Poate va intrebati de ce stau acum la calculator; am decis sa nu fac tema la mate :*.
Scuzati greselile.

Răspuns Câştigător
| dana85 a răspuns:

Stiu ce incarcata este programa voastra scolara. Ti-as da un sfat : invata temeinic la materiile pentru examen, iar la restul asimileaza doar cunostintele de baza. Vei mai castiga timp si iti va fi mai usor. Daca mai ai rabdare sa citesti, as vrea sa-ti spun cu lacrimi in ochi, ca drama ta am trait-o si eu in copilarie. Fii increzatoare, invata si mergi mai departe, caci Dumnezeu iti va rasplati fiecare lacrima ce a umbrit copilaria ta cu o viata insorita. Te sarut.

2 răspunsuri:
| angelsaredickswithwings a răspuns:

Tu stai numai 5 ore la scoale?

| DaniiWtf explică:

13-19
13-14 - 1 ora
14-15 - 2 ore
15-16 - 3 ore
16-17 - 4 ore
17-18 -5 ore
18-19 -6 ore