| anonim_4396 a întrebat:

Heei..am si eu o problemasad. deci. de la inceputul clasei a sasea am luat note foarte mici. adica, 5 la mate,fizica,geografie, 4 la romana si 3 la fizica.sad iar eu aveam doar 9 si 10 de obicei..nu stiu ce se intampla cu mine, mi-e teama ca o voi lua pe un drum rau si nu ma voi mai putea intoarce niciodata..nu vreau sa ma laud deloc.eu eram una dintre cele mai bune eleve din clasa, doar cu 9 si 10. iar acum nu stiu ce s-a intamplat.In prima faza am dat vina pe anturajul in care eram si am incercat sa nu mai stau cu acele persoane,apoi am dat vina pe mine si am avut tentative de suicid, multe alte chestii..si nu stiu ce sa fac,sunt disperata, frate.marti vine mama la scoala sa vada ce note am iar eu nu i-am zis inca de ele.in fine, eu in afara de aceste note am numai 9 si 10. 10 la engleza, 9 la romana, 10 la tehnologie, 8 la biologie, si nu stiu ce sa fac!sad eram un elev bun, dar nu stiu ce se intampla. faza este ca..eu din clasa intai aveam cea mai buna prietena jumate romanca jumate tiganca, si nu invata prea bine..si nu stiu de ce,am inceput sa ma inteleg bine cu ea,apoi am devenit cele mai bune prietene.iar ea nu invata aproape deloc bine,si cred ca ma influenteaza si pe mine negativ, as vrea sa renunt la ea pe deplin, dar nu stiu cum.as vrea si eu sa am cea mai buna prietena o fata care are numai 9 si 10 pe linie, adica un copil bun..de fiecare data cand iau cate o nota mica imi vine sa plang, dau vina in gandul meu pe anturaj si imi spun in gandul meu : "gunoaiele trag la alte gunoaie". adica. eu trag spre copii rai, care nu invata..tot ce as vrea eu este sa invat foarte bine, numai 9 si 10 pe linie, sa pot sa merg la un campus in strainatate si sa-mi fac parintii mandri..Eu sunt o fire sensibila,plang foarte usor, sunt emotiva si cateodata nu-mi gasesc sensul pe lume..Nu stiu de ce,dar in ultima perioada ma simt foarte rau,sunt mai izolata si nu prea stau de vorba cu cei din jurul meu. ma simt oribil cand ma gandesc ca m-am transformat in rau, in foarte rau.sad intrebarile mele sunt urmatoarele : cum as putea sa fiu iar un copil bun si sa imi repar notele, sa iau 10 pe linie,cum as putea sa ma imprietenesc cu copiii buni care invata? sad va rog, ajutati-ma, sunt disperata...multumesc anticipatsad!

1 răspuns:
| Etelca a răspuns:

Hey!
In primul rand, nu renunta la o persoana cu care te intelegi bine doar pentru ca nu are 10 pe linie, prietenii nu se aleg dupa notele din catalog.
Un al doilea sfat, incearca sa inveti mereu dupa ce ti se preda si fa meditatii la cele la care nu profesezi, oricat ai incerca. Exerseaza la matematica in fiecare zi, iar la romana citeste mult si lucreaza diverse exercitii.Nu uita ca si teoria este foarte importanta.Si eu sunt clasa a 6-a si de cand am inceput sa invat mai mult, s-au vazut rezultate mult mai bune si am inceput sa iau numai 10. O sa iesi si din aceasta stare, stai linistita si gandeste-te ca sunt foarte importante studiile! :*
Pa, pa! :*