| anonim_4396 a întrebat:

sa va spun despre ce e vorba.In clasa a 5-a aveam note la matematica si la romana numai de 10 si 9.La inceputul clasei a 6-a, in primele saptamani nu aveam deloc chef de scoala,parca nu eram atent deloc la doamna de matematica cand preda lectii noi, eram cu gandul in alta parte.Eu ziceam ca lasa ca o sa invat,o sa imi iau lectiile de la colegi si o sa le invat.M-am trezit pe la mijlocul sem I ca nu stiam absolut deloc matematica, eram in situatie de corigenta.Am trecut sem I cu media 5 la matematica, sincer nici la romana nu eram asa de bun dar nu eram in situatie de corigenta.Sem al 2-lea era sa raman iar corigent la mate dar doamna m-a trecut deoarece i-am spus niste teoreme la geometrie.Am ajuns in clasa a 7-a si eram sa raman iar corigent la mate, ma uitam la un coleg care invata foarte bine si era apreciat de toata lumea.Anul asta am avut noroc ca am trecut, aveam un coleg de treaba care imi mai dadea din cand in cand la teste.La sfarsitul anului eram fericit ca am trecut anul,dar eram si putin suparat.Mi-am dat seama ca,creierul meu nu s-a dezvoltat anii astia, nu il foloseam deloc la scoala.Astazi mi-am intrebat prietenii cat au luat in examen si toti imi spuneau ca 8, 9 sau 10
si m-am gandit sa pun mana sa invat.Eram motivat.Am vorbit cu mama si i-am zis ca in clasa a 8-a voi invata.I-am zis ca vreau sa fac pregatire la matematica.Chiar vreau sa invat,sa fiu si eu ca toti colegii mei, sa ajung la liceu si poate la facultate.Dar daca as face pregatire mi-ar fi rusine sa ii zic ca eu nu stiu nimic din clasa a 6-a si a 7-a.Ce credeti TPU?
Sincer as vrea sa fiu bun la invatatura, sa fiu apreciat si sa fie parintii mandri de mine.
Rog seriozitate!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| rasalas9 a răspuns:

Ia un manual de a6a si uita-te pe el, incearca sa intelegi materia, la fel cu cel de a7a,iti recomand sa inveti singur materia, iar dupa sa te meditezi pentru aprofundare.
Mult succes!

2 răspunsuri:
| Pintilie_Sebastian_Romeo_1974 a răspuns:

Materia de clasa a VI-a e de bază, învaț-o cât de repede poți, fără ea nu vei înțelege nimic nici în a VII-a, nici în a VIII-a. Ia manualele, studiază-le, învață bazele și fă exerciții. Succes!

| Stefan_Alexandru_1997_NuDW a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie rusine la meditatii.In prima mea lectie de meditatie am facut ex. de o stea din culegea de clasa[stupid de usor, dar nu intelegeam absolut nimic la geometrie]si totusi la EN [examenul din a-8a ] am luat 9.90 la mate.

La med te duci sa inveti, nu rade nimeni de tine, tu platesti tu esti seful:d.