| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a12a si in clasa a9a pe semestrul 2 m-am transferat la un liceu la tara.La fostul liceu invatam destul de bine, doar ca m-am mutat dintr-o prostie pentru ca era departe de casa si veneam foarte rar (imi era foarte dor de parinti). De la inceput de cand m-am mutat aici profesorii au avut impresia ca m-am mutat pentru ca nu am facut fata acolo(m-au luat de proasta). Acolo eram la economic si aveam la module 9 si 10 aici m-am mutat la industrie alimentara si la diferente mi-au dat 5 pe linie (desii facusem de mult mai mult, doar ca sa imi arate ca aici e liceu mai bun si ca nu o sa imi dea ei mie 9 si 10, chiar un profesor mi-a zis) iar aici este de fapt un liceu foarte prost se intra cu 1 si 2 iar profesorii lasa de dorit. Din clasa a9a pana acum am avut medii foarte mici, mai ales la modulele astea. In clasa a10a atat stiu ca am avut media 8, 95 dar in a9a si a11a cred ca 7 si ceva sau poate si mai putin, imi vine sa plang cand ma gandesc! Anul trecut am avut niste probleme de sanatate si cateva saptamani am lipsit si nu aveam note, asa ca ei mi-au pus de la ei numai note mici, tot asa la modulele alea am avut media 5 pe linie si sunt vreo 6 module, va dati seama ca mi-a scazut media drastic, aveam 5 si 6 pana si la romana, note ce nu le-am avut in viata mea la romana. Anul acesta nu prea am asa multe note: 8 biologie, 9 teza la romana, 8 teza la mate si un 5 nota, la engleza un 9, la chimie un 8 (pus asa pentru ca ora de chimie nu prea facem si poate daca mi se dadea sansa sa fiu ascultata luam mult mai mult) dar urmeaza modulele unde am numai 6 si 7 si un 5 trantit ca nu am stiut sa raspund la o intrebare, se poate sa imi fi pus si note de la ei pe la alte materii pe care nu le stiu. Eu nu sunt un elev prost in generala am avut media 9, 44 generala, eram a2a din clasa, puteam sa o am mult mai mare dar ma mai scadea matematica si faptul ca nu prea mi-am dat interesul in clasa a8a. Cand vad ce medii am la liceu imi vine sa plang, mai ales ca sunt copii in clasa la mine care au intrat cu 5 la liceu si acum au numai 9 si 10, in lucrari copiaza si la ascultari ii puncteaza mult peste nivelul lor. Cand vad persoane care au avut media 10 in toti anii de scoala, dar bineinteles ca au fost la alte licee mai bune, ma simt asa neputincioasa ca eu nici macar peste 9 nu mai sunt in stare sa scot. Intrebarea mea este cum as putea sa imi maresc mediile macar in ultimul an sa am media peste 9!

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Uite ce e : ai vrut sa ti fie comod, si te-ai amesteca cu prostii. rau ai facut. nu te bate aiurea pe note la clasa.nu intrii nicaieri cu media la clasa.
ai bine urmeaza o facultate, trage tare sa iei bacul (exista sansa sa iei singura din ot liceul bacul ) deci eu spun concentrare maxima pe bac. si pe restul lasa -i in plata domnului. nu te pune cu prostii ca -s multi si au mintea odihnita.
cum sa spuna ca nu ai facut fata? doar ai venit cu foaia matricola si acolo s-au vazut mediile.
deci rage sa iei noa mare in bac si pe urma du-te mai departe si studiaza, fa o faculate, schimba-ti viata si mediul pentru ca acolo e clar te tampesti de cap cu oamenii aia limitati.
nu dispera. nu te omora cu restul materiilor singura ta tzinta sa fie bacul!

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

P.s. acum am citit mai atent si am inteles de ce te-ai transferat m-ai impresionat f mult cum ai spus "imi era dor de parinti ".
dar acum ai crescut trebuie sa ti faci un viitor. si poate v-a trebui sa pleci de langa ei pentru o perioada dar o sa fie bine, ai sa vezi. bafta!

| Ara997 a răspuns (pentru Ara997):

Erata "va trebui"

| Buzi213 a răspuns:

Fa in asa fel incat sa le dai peste nas profesorilor. Un raspuns bun, o nota mai mare decat altii, lasa o impresie buna profesorilor. Eu vad ca din cate ai spus, ai invatat bine anii trecuti, deci nu ar fi vreo problema sa nu iei note mari.
Chestia cu notele mici puse de ei ca asa au vrut trebuie raportata directorului (nu va lua masuri cred) sau in cel mai rau caz ministrului educatiei sau inspectoratului scolar de la tine din judet. Nu pot sa cred ce jigodii pot fi profesorii in ziua de azi

| Conii25 a răspuns (pentru Buzi213):

Multumesc foarte mult!