| anonim_4396 a întrebat:

Heeii. Buna TPU.

In ultima vreme simt ca doar muzica si un prieten îmi mai ameliorează starea. Am pierdut multe persoane pe parcursul a cam un an jumatate-doi si le duc lipsa. In principal m-au lăsat balta si m-au rănit. Ma simt obosita. Fooartee oboosita si fără viata adesea chiar daca eu zâmbesc si fac tot posibilul sa par ok chiar daca nu prea sunt. Plâng zilnic si ma doare rau capul mai mereu.

Un amic, desi suntem din orase diferite de un an îmi ridica moralul, îmi zice cat de importanta sunt pentru el si ma simt fericita discutând cu el. In fine.

M-am si tăiat o vreme dar i-am promis ca incetez. Uneori simt ca îmi ies din minti. Ar fi mai multe de vorbit despre motivul stărilor mele ce se agravează treptat. Am devenit foarte sensibila. Daca doar cineva ridica putin glasul la mine ma face sa mă simt inutila, buna de nimic si ca mai bine nu existam. Zac mereu. Nu am nici puterea sa vorbesc. M-am obisnuit sa tin in mine orice lucru maruntel. Adunându-se, lucrurile acestea mărunte ma rănesc.

Uneori cred ca doar ingreunez viata acelui băiat si mie frica ca am sa-l pierd. E singurul prieten in care simt încredere deplina si care stiu sigur ca ii pasa de mine si vrea sa fiu bine. Isi face griji pentru mine si ma intelege neconditionat.

Am ameteli si căderi de calciu. Simt ca ma dezechilibrez. Nu suport colectivul din clasa mea. Desi vorbesc cu majoritatea un coleg isi cam bate joc de mine, o colega in urma cu doi ani m-a facut sa ma complexez. Ma simt putin exclusa desi chiar si eu stiu ca e doar in capul meu.

Apropo. Prefer muzica rock, nightcore si dubstepul ^_^ Îmi plac animeurile. Desenez destul de des. Invat bine la scoală desi ai mei tot nu sunt multumiti de mine si simt ca ii dezamagesc.

Am 15 ani apropo. C:

Plâng din orice nimic si nu ma pot controla. Interpretez totul negativ. Ar mai fi cate ceva de spus dar in principal asta e mai tot. Simt o frica continua care se accentuează uneori. Nici nu stiu uneori de ce îmi este frica. Mi-e frica de oamenii ce m-ar putea judeca, de parinti (când eram mica ai mei m-au educat cu bătaia), de profesori, colegi. Necunoscuti chiar.

Îmi puteri da va rog un sfat? Credeti ca sunt anemica, anxioasa ceva? Am o problema sau asta e doar ceva prostesc asa cum cred eu? Probabil e de neglijat. Cui ii pasa. Simteam nevoia sa mă descarc putin de la starea actuala... Au existat in interiorul meu lupte si mai rele. Îmi pare rau daca v-am luat din timp.

Multumesc daca ma puteti ajuta cu un sfat.

Răspuns Câştigător
| SorinelF86 a răspuns:

Buna, cu totii avem problemele noastre depinde de noi cum trece peste, eu de exemplu in clasa a 10-a abia asteptam sa termin liceul sa scap de colegii mei. in primul rand ai putea sa incerci sa ai mai multa incredere in tine, viata iti ofera multe incercari, incearca sa-ti faci cativa prieteni simpli, si nu te schimba si nu fa lucruri doar sa fi acceptata de ceilalti, nu e problema ta ce cred ei. ignora pe cei ce te trateaza rau, asculta muzica, uita-te la filme, iesi in natura, ambitioneaza-te si fa miscare ca te binedispune. nu mai fi asa aspra cu tine, chiar daca nu simti esti puternica si poti trece peste orice obstacol, esti tanara ai toata viata inainte si de abia acum incepe distractia, doar ai grija sa iei deciziile corecte

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SorinelF86):

Multumesc pentru raspuns ^^

| NimeniSiAtat a răspuns:

Cred ca e o perioada a varstei. Indicat este sa consulti un psiholog, cu siguranta te va ajuta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!