| Kiddiix a întrebat:

Heeii vreau si eu superstiti cu numere :3 va rog
Cele mai multe numere cu superstiti are fundita :X

Răspuns Câştigător
| AdrianaMa a răspuns:

- Daca intr-o camera unde este si o oglinda se afla 13 persoane, cel care sta in partea opusa oglinzii va muri.

- Zilele de 13 din calendar care cad vinerea sunt considerate aducatoare de ghinion si efectele vor fi cu atat mai dezastroase cu cat 13 martie pica intr-o vineri.

- Se spune ca daca numele tau are 13 litere ai ghinion.

- Multe persoane evita sa foloseasca cifra 13 pentru a desemna zilele din calendar, numerele de strazi sau de apartamente; este foarte des intalnita numerotarea de genul 12 bis.

- Daca numele tau are 7 cifre se spune ca ai noroc.

- In multe culturi numarul 7 este un numar cu superstitii. De exemplu lui Dumenezeu i-a luat 7 zile sa creeze lumea si de aceea tot ce este asociat cu acest numar este considerat de a fi de bun augur.

- Se spune ca cel de al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu intr-o familie este considerat a fi cel mai norocos om.

- Fiecare grup de sapte ani din viata unui om este considerat a fi motiv de noi schimbari in personalitatea omului. De aici provin si cei sapte ani de acasa, primirea buletinului la 14, serbarea majoratului la 21 de ani (in trecut si, inca, in alte parti ale lumii) etc
... zilele de 13 ce pica in calendar intr-o vineri sunt considerate, de asemenea, aducatoare de nenorociri, boala, ghinion, si efectele vor fi cu atât mai dezastruoase daca 13 martie pica intr-o vineri.

... unele persoane evita sa foloseasca cifra 13 pentru a desemna zilele din calendar, numerele de strazi sau de apartament, folosind mai degraba numarul 12 bis.

... daca intr-o camera se afla 13 persoane, cel care sta in partea opusa oglinzii va muri.

...numarul 7 provoaca numeroase motive de superstitii in multe culturi. Lui Dumnezeu I-au trebuit 7 zile pentru a crea lumea, de aceea orice asociere cu acest numar este considerata a fi de bun augur.

...al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu intr-o familie este considerat a fi cel mai norocos om.

...fiecare grup de 7 ani din viata unui om este considerat a fi motiv de noi schimbari in personalitatea umana. Planetele au influente distincte din sapte in sapte ani in formarea personalitatii umane. De aici provin cei sapte ani de acasa, primirea buletinului la 14 ani, serbarea majoratului (in trecut si - inca - in alte parti ale lumii) la 21 de ani etc.

...ai noroc daca numele tau are 7 litere.

...ai ghinion daca numele tau are 13 litere.

...aduce noroc sa pui numele copilului dupa o persoana in viata.

...aduce ghinion sa-i pui copilului numele unei persoane moarte sau a unui copil mort.

1 răspuns:
| Fefe600 a răspuns:

1.Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion;
2. Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion;
3. Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea;
4. Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc;
5.Numarul 13 poarta ghinion;
6. Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc;
7. Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine;
8. Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani;
9.Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat;
10. Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta;
11.Sunt persoane care evita sa foloseasca cifra 13 pentru a desemna zilele din calendar, numerele de strazi sau de apartament, folosind astfel numarul 12 bis. Ai ghinion daca numele tau are 13 litere.
12.Numarul 7 are multe superstitii in diverse culturi. Lui Dumnezeu I-au trebuit 7 zile pentru a crea lumea, de aceea orice asociere cu acest numar este considerata a fi de bun augur. Al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu intr-o familie este considerat a fi cel mai norocos om. Ai noroc daca numele tau are 7 litere
13.Sunt considerate aducatoare de nenorociri, boala, ghinion, se crede ca este cu mult mai rau daca este 13 martie si pica intr-o vineri.
14.O ata rosie prinsa la incheietura mainii copilului sau chiar a unui animal alunga deochiul.
15.Apa in care este botezat copilul trebuie turnata la radacina unui pom imediat dupa botez, aduce noroc. In apa in care este scaldat copilul a doua zi dupa botez, nasii pun diverse obiecte prin care ursesc copilului viitoarea soarta. Pot pune flori, bani de argint, miere, fructe si alte simboluri prin care atrag asupra copilului trasaturile sale viitoare: noroc, frumusete etc
16.- Copiii nascuti in luna mai sunt bolnaviciosi si nu au viata usoara. Daca primul dinte al unui copil iese pe gingia de jos, va avea viata lunga. Nu e bine ca un copil sa fie botezat cu acelasi nume a unui frate care a murit. Copiii nu trebuie lasati sa se uite in oglinda pana la varsta de un an, caci se pot deochia singuri
17. Atunci cand un copilul nou nascut este vazut prima data, trebuie oferiti bani care se pun in scutec sau in leagan pentru somn bun
18. Femeia gravida nu trebuie sa atinga animale, nu trebuie sa fure, altfel copilul ei va purta un semn din nastere.
19. Daca un copil se naste cu picioarele inainte, acesta va avea puteri magice sau vindecatoare deosebite
20. Este un semn de bine daca ai gasit un ac indoit
21. Daca spuneti acelasi cuvant in acelasi timp cu o alta persoana, puneti-va o dorinta.
22.Este un semn norocos sa intalnesti un cosar. Pune-ti o dorinta cand vezi unul, pentru ca se va indeplini
23. Este semn rau daca vantul ti-a daramat un gard.
24.Un steag nu trebuie sa atinga nici o data pamantul. Aduce ghinion
25.Se zice ca nu este de bine daca aduci toporul in casa, toporul in casa este semn de rau.
Funda?puppy dog eyes