| oEllaoo a întrebat:

Hei! happy
- Am nevoie de ajutor, cat mai repede va rog, am un porcusor de guineea care tocmai a nascut, doar un puiut, si as vrea sa stiu cateva lucruri despre ingrijirea puilor! Din moment ce blog-urile de pe internet nu ma prea ajuta, pentru ca nu vorbesc prea multe lucruri despre puisori. As vrea sa imi respundeti, daca puteti, in special la urmatoarele intrebari :
1- Dupa nasterea primului pui, exista posibilitatea ca porcusorul sa nasca din nou un al doilea puisor?
2-Puiul poate fi atins? E nascut de cateva ore, maxim o zi si daca nu, cand voi putea sa il iau in brate?
3-Este necesara vizita lui la veterinar avand in vedere ca e mic? Adica, are nevoie de vaccinuri, sau ceva anume. Daca are nevoie cam cat ar costa acea vizita la veterinar?

- Rog sa raspunda doar cei care au cunostinte despre ei, adica nu raspundeti aiurea daca nu stiti, il am de deva timp si nu as suporta sa il pierd, din cauza unui raspuns, pentru o funda. sad
VA MULTUMESC FOARTE MULT!

1 răspuns:
| xiiSmoke a răspuns:

Eu am porcusor de guineea soricel. Deci este cel foarte foarte foarte minuscul. Este dragut el de fel, si a si nascut odata tot 1 pui. Nu o sa se nasca al 2-lea daca au trecut cateva ore deja, distanta dintre nasteri poate fi de maxim 5-6 minute. Puiul la inceput nu are nici par, deci pielea e foarte sensibila la fel si oasele. Pielea i se infecteaza repede, nu e recomandat sa-l prea ating, lasa-l doar cu mama. Vizita la veterinar o faci cand are 2 saptamani insa nu pune mana pe el. I-al cu manusa si pune-l in ceva sau ceva de genu pentru ca mama lui il recunoaste dupa miros happy. Funda?