| Ilovesomeone a întrebat:

Hei. De ceva vreme ma enerveaza foarte tare gandirea romanilor. Nu putem fi niciodata ca americanii. Si nu spun ca ei sunt perfecti. Noi judecam, ne uitam la cum suntem imbracati, cati bani avem, cu ce masina mergem. De exemplu am vazut o postare cu Narcis Iustin Ianau care si-a schimbat look-ul. Am tot vazut comentarii cu "Mama ce gay", " Ce poponar". Nu inteleg aceasta gandire a romanilor. Si daca e gay, ce este? Va doare asa de tare pe voi de orientarea lui sexuala? Dar mereu cand romanii vad ceva diferit, si ceva diferit in bine, ei comenteaza. Judeca. Fara rusine, fara niciun pic de respect. Dupa ce ca suntem o tara saraca, noi tot judecam oamenii, judecam oamenii dupa situatia materiala. Stiu ca multi o sa zica ca "mama uite s-a trezit si asta", etc. Dar trebuie sa facem ceva. Nu zic ca toti suntem asa, in fiecare zi vad oameni cu suflet bun, care ar vrea sa schimbe ceva. De ce nu ne putem bucura de ceea ce avem? De ce trebuie sa judecam oamenii? De ce? Credeti ca sunteti perfecti? Nu, nimeni nu este perfect. FIECARE om are defecte. Daca am putea sa vedem dincolo de frumusetea exterioara si situatia materiala, ar fi mult mai bine. Fiecare om e diferit. Judecati in continuare, dar pe urma sa nu va asteptati ca ceilalti sa va judece. Avem o singura viata, de ce sa fim rai cand putem fi buni? De ce?

2 răspunsuri:
| justmebi a răspuns:

Hei happy sincer, in opinia mea, societatea e plina de complexati, de frustrati, de idioti care se complac cu diverse situatii de'a dreptul penibile. e mult mai usor sa faci rau\ sa fii nepasator decat sa te implici\sa faci ceva bun.
de obicei cei care te judeca dupa situatia materiala sunt cei care sunt frustrati de faptul ca altii au mai mult ca ei.
cat despre gay\lesbiene, la noi, asta e ceva relativ nou(mereu oamenii au fost, la inceput impotriva a ce e nou). iar cu judecatul...fie ca ne convine sau nu, majoritatea dintre noi judecam, chiar daca numai in gand, dar tot o facem. si sunt sigura ca am sa primesc o gramada de comentarii de genul "vorbeste in numele tau, eu nu am judecat pe nimeni"...o zi faina big grin

| fleetFoxes a răspuns:

Pentru ca e cool si impresionam alte fiinte inapoiate in gandire din tara noastra care considera, in secolul 21, anul 2014, orientarea sexuala o problema majora.
Dom'le, viata personala (privata) trebuie sa ramana asa. Cui ii pasa in ce mi-o bag si cu cine ma culc si cine ma atrage?
A fi gay/bi nu e un defect, e o normalitate si peste ocean e tratata ca atare. Suntem una din putinele tari ramase inca inapoiate in gandire care vad asta o "problema".
Avem "calitatea" de a ne schimba opinia despre un om in mai putin de 10 secunde, spre exemplu : sa presupunem ca un scriitor genial (sau orice altceva), nemaipomenit, apreiat la unison de toti cetatenii dezvaluie ca e gay. Ce facem? Uitam tot ce am apreciat la el, munca lui, il aratam cu degetul, il condamnam si cu putina initiativa, omoram.
Asta a imaginea pe care o avem si aparent suntem multumiti cu ea.
De ce nu tratam si oamenii care sunt 'straight' in acelasi mod? De ce ne lasam condusi de niste gandiri de mult apuse?
In caz ca nu te refereai strict la orientarea sexuala, tot gandirea inapoiata ne trage in jos. Daca vedem ceva diferit si nu am fost crescuti in acel mediu, vedem o campanie "Free Hugs", o petitie pentru egalitate, look-uri noi, ne lasam controlati de impulsuri de moment.
Nu trebuie sa accepti asta, dar daca incerci sa o schimbi, mult succes!